Nemoci střev trápí většinu Čechů.
Foto: Unsplash
V České republice dramaticky narůstá počet lidí trpících Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Odborníci upozorňují, že během následujících pěti let by mohl počet pacientů s idiopatickými střevními záněty (IBD) dosáhnout hranice 100 000.
Tyto choroby často postihují především mladé lidi ve věku 20 až 30 let. Klíčem k prevenci závažných následků, jako je nevratné poškození střev či předčasný invalidní důchod, je včasná a správná léčba. Pro pacienty, kterým běžná léčba nepomáhá, je k dispozici moderní terapie. Bohužel, jen polovina potřebných pacientů na ni v Česku dosáhne. Problémem je nedostatek specializovaných center a omezené financování.
💡NENECHTE SI UJÍT
Téma bylo projednáváno na 18. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnech v Karlových Varech. „Počet nemocných s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou u nás každoročně roste. Podle statistik přibývá každý rok asi 6 000 nových pacientů. Pokud se tento trend nezmění, brzy dosáhneme počtu 100 000 nemocných,“ uvedl doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.
Problémy s dostupností moderní léčby
V současnosti se idiopatické střevní záněty, které postihují přibližně 70 000 lidí, nejčastěji léčí pomocí kortikoidů, imunosupresiv nebo aminosalicylátů. Tato tzv. konvenční terapie však nefunguje u všech pacientů a často přináší vedlejší účinky, jako jsou infekce.
💡NENECHTE SI UJÍT
Pro tyto pacienty představuje naději moderní cílená terapie. Podle doc. Bortlíka by ji mělo dostávat přibližně 50 % pacientů s Crohnovou chorobou a 20 % nemocných s ulcerózní kolitidou. Realita je však jiná – tuto léčbu aktuálně podstupuje jen asi 12 000 pacientů, což je méně než polovina reálné potřeby.
Hlavním důvodem omezené dostupnosti moderní léčby jsou podle odborníků finanční překážky. „Rozpočty specializovaných center nejsou dostatečné a finanční prostředky určené na centrovou léčbu by se měly navyšovat. Nemělo by docházet k jejich přesouvání na jiné segmenty zdravotnictví,“ upozornil doc. Bortlík.
Dalším problémem je nedostatek specializovaných center a jejich omezená kapacita. „Pacienti často nedostanou potřebnou péči včas, což může vést k závažným komplikacím, například k trvalému poškození střev,“ zdůraznil předseda ČGS doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D.
Investice do léčby přináší výsledky
Moderní terapie dokáže výrazně zlepšit kvalitu života pacientů s IBD. Díky ní mohou pracovat a žít téměř bez omezení. „Setkáváme se s mladými lidmi, kteří zbytečně končí v invalidním důchodu. Investice do moderní léčby a rozšíření center se vyplatí – nejen z hlediska zdravotnictví, ale i úspor na sociálních dávkách,“ podotkl doc. Bortlík.
💡NENECHTE SI UJÍT
Povědomí o moderní léčbě a možnostech podpory zvyšuje také organizace Pacienti IBD. Pořádá vzdělávací akce, provozuje bezplatnou on-line poradnu a vydává odborné publikace. „Důležité je, aby pacienti věděli, kde mohou získat potřebné informace a rady. Činnost Pacientů IBD proto hodnotíme velmi pozitivně a usilujeme o rozšíření podobných aktivit i pro další chronická onemocnění," uzavřel doc. Tachecí.
Moderní léčba a podpora pacientů s idiopatickými střevními záněty jsou klíčové nejen pro jejich zdraví, ale i pro společnost jako celek. Zvýšení investic do této oblasti proto představuje nutný krok pro budoucnost českého zdravotnictví.
Zdroje: autorský text, vlastní dotazování