Bojíte se v létě problémů se zažíváním? Dbejte na zvýšenou hygienu a pozor na to, co jíte
ilustrační foto
Foto: Pixabay/Public domain
Léto, prázdniny a dovolené. To vše patří dohromady a současně nám to může přivodit i různé zdravotní komplikace, se kterými se můžete na svých cestách setkat. Ze zahraničních pobytů si můžete přivézt nepříjemné střevní potíže a průjmy. Obdobné problémy mohou vzniknout i v domácím prostředí, zvláště během horkých dnů.
Jak předejít potížím se žaludkem a střevy a co by nemělo chybět v každé cestovní lékárničce, nám prozradil doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D., předseda České gastroenterologické společnosti. Ten také uvedl, že důležitá je hygiena. „Základem je důkladné mechanické mytí rukou mýdlem a vodou po použití toalety a před jídlem. Není vždy nutné používat dezinfekci, a pokud ano, tak jsou vhodné dezinfekční prostředky na bázi alkoholu,“ prozradil redakci Freelite.cz doc. Tachecí.
Pozor na to, co pijete a jíte
Dalším důležitým bodem, na který bychom se především u zahraniční dovolené měli zaměřit, je jídlo a pití. Ne vždy je totiž voda z vodovodního kohoutku pitná. Právě konzumace vody z neznámých zdrojů může způsobit, že škodlivé mikroorganismy proniknou do našeho trávicího systému. Proto je vhodnější volit balenou nebo převařenou vodu a vyvarovat se používání ledu v nápojích.
To ale není vše a stejně tak i potraviny mohou být zdrojem střevních infekcí. Konzumace syrových či nedostatečně tepelně upravených jídel rovněž přispívá k žaludečním potížím. Doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D. doporučuje zvážit, zda vyzkoušet všechny exotické speciality nabízené během cest. „I jídla, která nejsou přímo infekční, mohou způsobit intenzivní průjmy, pokud jsou pro naše zažívání neobvyklá,“ dodal dále doc. Tachecí.
Do lékárničky přibalte základní léky na průjem a vitamíny
Při léčbě cestovatelských průjmů je zásadní dostatečná hydratace. Doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D. zdůrazňuje význam rehydratačních roztoků, které lze snadno připravit i doma. Smícháním 8 čajových lžiček cukru, 1 lžičky kuchyňské soli a šťávy ze dvou pomerančů v litru převařené vody vznikne účinný roztok. Dospělí by měli pít 250–500 ml tohoto roztoku každou hodinu, aby předešli dehydrataci.
„Opatrně a po nezbytně dlouhou dobu je možné podávat takzvaná antimotilika, tedy léky snižující pohyblivost střev, jako je například Imodium. Naopak nevhodná jsou především u krvavých průjmů a vysokých teplot. Oblíbená střevní dezinficiencia jako např. Endiaron rozhodně nepatří k lékům první volby, jsou neúčinná na virové a některé bakteriální průjmy,“ vysvětluje doc. Tachecí.
Zdroje: redakce, autorský text, vlastní dotazování, rozhovor