Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít déle. Nemoc se musí odhalit včas
ilustrační foto
Foto: Unsplash
Lékaři mají jasný cíl. Chtějí prodloužit život lidem, kterým byla diagnostikována rakovina slinivky břišní. Ačkoliv se jedná o nemoc, která se doposud nepodařila zcela vyléčit, pacienti by mohli mít delší a klidnější život. Cílem je poskytnout důkladnou osvětu a pomoc těm, kteří si touto nemocí musí procházet.
V České republice se lékaři rozhodli založit program, který by se specializoval na včasné vyhledání a diagnostikování karcinomu pankreatu neboli rakoviny slinivky břišní. Díky tomuto projektu chtějí pacienty pravidelně posílat na preventivní prohlídky, které budou kompletně hrazeny ze zdravotního pojištění. Cílem je, aby se lidem s touto nemocí mohl až šestkrát prodloužit život.
Onemocnění rakovinou je pro každého pacienta náročné, ale pokud má kolem sebe dostatečnou péči, podporu a správnou zdravotní péči, může se jeho život mnohonásobně zlepšit. „Pancreas je klíčovým orgánem lidského těla, který má zásadní roli v procesech trávení a metabolizace živin. Bohužel, počet onemocnění tohoto orgánu, včetně pankreatu a pankreatického karcinomu, je na vzestupu. Účinná léčba vyžaduje spolupráci mezi gastroenterology a dalšími odborníky, jako jsou onkologové, chirurgové či radiologové," prozradil redakci Freelite.cz profesor Ondřej Urban, Ph.D., vedoucí II. interní kliniky v Olomouci.
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít déle
Jedním z cílů je proto včasná výměna informací mezi lékaři a zajištění efektivní spolupráce napříč celou řadou odborníků. Rakovina slinivky břišní je každoročně diagnostikována u přibližně 2 400 osob a skoro stejný počet pacientů na tuto nemoc každý rok zemře. K významnému pokroku došlo díky zavedení programu včasného záchytu karcinomu pankreatu, který byl spuštěn minulý rok.
Tento program je zaměřen na identifikaci přednádorových změn nebo rakoviny slinivky v jejích raných fázích u jedinců s celoživotním rizikem vyšším než 5 %. „Proto se také předpokládá, že v roce 2030 bude rakovina slinivky druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. Lékařský tým se proto snaží identifikovat nemocné ještě před výskytem prvních symptomů. K rizikové skupině patří osoby s minimálně dvěma přímými příbuznými postiženými rakovinou slinivky. Dále jsou ohrožení ti, kteří trpí opakovanými akutními záněty nebo chronickým zánětem tohoto orgánu,“ prozradil naší redakci doktor Urban.
Nemoc se musí odhalit včas
Pokud je u pacientů diagnostikována pokročilá fáze rakoviny slinivky břišní, je jejich průměrná předpokládaná délka života okolo 1,5 roku. Naopak, pokud se rakovina odhalí včas, může se doba života prodloužit až šestkrát, což odpovídá zhruba 9,5 letům. Z toho důvodu byl zaveden program včasného záchytu tohoto typu rakoviny.
Vyšetření se koná jednou ročně ve specializovaných centrech. Doporučení na vyšetření mohou poskytnout praktičtí lékaři, gastroenterologové, chirurgové, onkologové nebo genetici. Pokud mají podezření, že jejich pacient spadá do této kategorie, vyplní speciální formulář dotazník a následně se zapojí do programu, jehož cílem je zachytit tuto nemoc včas.
Zdroje: redakce, autorský text, rozhovor, vlastní dotazování, vědecká studie