Mladí lidé nemají své vlastí bydlení.
Foto: Unsplash
Stojíme v malém bytě 2+kk na pražském Žižkově a poslouchám příběh třicetileté Kláry. Pracuje jako projektová manažerka, její partner jako programátor. Oba mají nadprůměrné platy, a přesto žijí v neustálém strachu. Bojí se totiž, s čím zase přijde jejich domácí. Na vlastní bydlení nemají peníze, a tak jsou rádi za to, co mají.
„Za tento byt platíme 22 tisíc měsíčně bez energií. Majitel nám právě oznámil, že od příštího měsíce zdraží o pět tisíc. Prý je to tržní cena," řekla mladá manažerka se slzami v očích. Ona i partner tvrdě pracují a chtěli by založit rodinu. Do takových podmínek ale dítě přivést nechtějí. Oba by chtěli mít vlastní byt, ale ceny hypoték a nemovitostí jsou pro ně nepřijatelné.
Generace bez naděje?
Zatímco naši rodiče v našem věku už měli vlastní bydlení a zakládali rodiny, my řešíme, jak vůbec přežít do dalšího měsíce. „Mám vysokou školu, pracuji v marketingu, vydělávám 45 tisíc hrubého. A stejně musím bydlet se dvěma spolubydlícími, protože na vlastní byt nemám," řekl naopak její přítel Tomáš. Jeho příběh není ojedinělý - je to realita tisíců mladých lidí v České republice.
Průměrná cena pronájmu v Praze se vyšplhala na neuvěřitelných 350 korun za metr čtvereční. To znamená, že za běžný byt 50m² zaplatíte minimálně 17 500 korun měsíčně. A to jen za nájem. „Přišla jsem na prohlídku jednoho malého, ale skutečně pěkného bytu. Co mě dostalo, byl fakt, že majitel mi řekl, že preferuje nájemníky bez domácích mazlíčků, bez partnera, ideálně někoho, kdo bude v bytě jen přespávat. A chtěl za to 16 tisíc a já nemohla vůbec nic,, to jsem jako nevěděla, co mám říct," popisuje své zkušenosti sedmadvacetiletá Jana, která sháněla bydlení.
Mladí lidé nemohou sehnat bydlení
Podle průzkumu společnosti PAQ Research žije 67 % Čechů ve věku 25-35 let v nájmu nebo u rodičů. Před deseti lety to bylo pouze 43 %. Trend je jasný - dostupné bydlení se pro mladou generaci stává luxusem. Vláda slibuje výstavbu nových bytů a regulaci krátkodobých pronájmů typu Airbnb. Realita? Zatím jen prázdná slova.
Pokud se situace rychle nezmění, hrozí, že se z nás stane první generace, která bude žít hůře než naši rodiče. A to není budoucnost, kterou bychom si přáli předat našim dětem. Tedy pokud nějaké budeme mít - bez vlastního bydlení to bude těžké. Brzy by se také mohlo stát, že heslo generace pod mostem nebude jen provokativním titulkem, ale smutnou realitou.
Doporučujeme
Zdroje: autorský text, vlastní dotazování