Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Znaménka na těle mohou být nebezpečná. Kdy zpozornět a navštívit lékaře?

20. 11. 2024
Michaela Hanelová
Znaménka na těle mohou být nebezpečná. Kdy zpozornět a navštívit lékaře?

Znaménka a pihy na těle mohou být nebezpečené.

Foto: Unsplash

Ačkoliv většina lidí bere pihy a mateřská znaménka jako přirozenou součást svého vzhledu, někdy mohou signalizovat vážnější zdravotní problémy. Hyperpigmentace kůže, která stojí za vznikem těchto kožních změn, není vždy jen estetickou záležitostí.

Za přirozené zabarvení naší kůže odpovídá melanin, pigment produkovaný speciálními buňkami - melanocyty. „Tyto pigmentové buňky jsou roztroušené především ve vrchní vrstvě pokožky a vlasových folikulech, ale najdeme je také ve vnitřním uchu, srdci a kostech," vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Až čtvrtina české populace patří k rizikovým fototypům I a II, které jsou charakteristické světlou pletí, blond nebo zrzavými vlasy a modrýma očima. Právě tito lidé jsou nejvíce náchylní k tvorbě pigmentových defektů a poškození UV zářením.

Pozor na nebezpečená znaménka na těle.
Foto: Pexels

Zatímco běžná hyperpigmentace zdraví přímo neohrožuje, některé změny by neměly ujít pozornosti. Patří mezi ně náhlá změna barvy nebo tvaru znaménka, asymetrické nebo nepravidelné okraje, krvácení nebo svědění a jejich rychlý růst.

Jak se bránit a léčit?

„Léčba defektu v pigmentaci se provádí až po zjištění, proč defekt vznikl. Vhodné jsou krevní testy, dermatoskopie, ultrazvuk vnitřních orgánů," doporučuje Iva Bílková.

Mezi moderní metody léčby patří mikrojehličkování, chemický peeling, bělicí krémy a neno séra s vitamínem C. „Přestože jsou mateřská znaménka z 95 procent nezhoubného charakteru, je vhodné je pravidelně kontrolovat,“ prozradila Iva Bílková.

Odborníci doporučují nechat si znaménka zkontrolovat dermatoskopem minimálně jednou ročně. Nezapomeňte, že v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře máte nárok na bezplatné vyšetření kůže každé dva roky. Včasné odhalení změn může zachránit život.

Zdroje: rozhovor, autorský text