Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Nemoc jí změnila život. Věra (69) už nemůže dělat to, co dříve

15. 11. 2024
Michaela Hanelová
Nemoc jí změnila život. Věra (69) už nemůže dělat to, co dříve

Paní Věře se změnil během několika dnů život.

Foto: Paní Věra - se svolením

To, co lékaři diagnostikovali jako astma, bylo mnohem závažnější onemocnění. Díky genům zděděným po rodičích se u ní rozvinula chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Naštěstí existuje léčba, která jí umožňuje žít téměř normální život.

První varovné signály se objevily nenápadně. Běžné výlety do přírody, které byly pro devětašedesátiletou Věru vždy potěšením, se postupně měnily v náročné úkoly a stres. „S manželem jsme chodili na dlouhé vycházky i na túry do hor. Při výšlapech jsem ale najednou musela odpočívat, protože jsem se zadýchávala. Trápit mě začal také kašel,“ vzpomíná na první příznaky nemoci.

Paní Věra trpí vážnou nemocí.
Foto: Paní Věra - se svolením

Cesta k správné diagnóze nebyla jednoznačná. Původní diagnóza astmatu a předepsané inhalace zpočátku přinášely úlevu. S postupem času však běžná léčba přestávala stačit a Věra zjistila, že bude zřejmě trpět něčím jiným. Proto se znovu obrátila na svou lékařku. „Paní doktorka, ke které jsem v té době chodila na kontroly, mi radila, abych inhalovala častěji. Mně se to ale nezdálo, a tak jsem se rozhodla probrat svůj zdravotní stav ještě s jiným lékařem," popisuje Věra své rozhodnutí, proč se také obrátila na dalšího odborníka.

Genetická predispozice odhalena

Zlom v její léčbě přišel až na Plicní klinice Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Zde lékaři odhalili skutečnou příčinu jejích potíží - chronickou obstrukční plicní nemoc způsobenou nedostatkem enzymu alfa-1 antitrypsinu (AAT). „Lékaři mi vysvětlili, že se u mě kvůli nízké hladině tohoto enzymu změnilo astma na CHOPN. Zjistili, že za to mohou geny od obou mých rodičů," vysvětluje Věra.

S manželem ráda cestuje.
Foto: Paní Věra - se svolením

Řešení přišlo v podobě specializované léčby v pražské Thomayerově nemocnici. Pravidelné doplňování chybějícího enzymu ze zdravé krevní plazmy každých čtrnáct dní přineslo výraznou úlevu. Od začátku roku 2024 se tato léčba stala dostupnější - pacienti ji mohou podstoupit i v dalších městech České republiky.

Naděje v podobě moderní léčby

I když je CHOPN nevyléčitelné onemocnění, Věra si díky pravidelné léčbě může užívat důchodu a času s rodinou. „Podle lékařů se CHOPN zcela vyléčit nedá. Cítím se teď ale dobře a užívám si důchodu i svých čtyř vnoučat," říká s úsměvem.

Přestože musí být opatrná musí se vyhýbat většímu kolektivu kvůli náchylnosti k virózám, nevzdává se aktivního života. „To ale neznamená, že bychom s manželem jenom seděli doma. Zvládám už zase dlouhé vycházky, a tak se snažíme trávit co nejvíc času v přírodě," uzavírá optimisticky své vyprávění.

Zdroje: autorský text, příběh paní Věry