Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Výron prstu lze nově léčit i speciální metodou. Zmírní bolest a dobu hojení

16. 7. 2024
Ivana Všetičková
Výron prstu lze nově léčit i speciální metodou. Zmírní bolest a dobu hojení

ilustrační foto

Foto: Unsplash

Ten pocit známe všichni. Špatné došlápnutí nebo zakopnutí a problém je na světě. S nadějí se vydáme k lékaři a ten nám řekne, že to chce čas a klid. Ačkoliv se jedná o drobný úraz, ve skutečnosti nám může přivodit velkou bolest a omezení pohybu na několik týdnů až měsíců.

Takzvané ukopnutí palce je běžným úrazem, který postihne skoro každého z nás alespoň jednou za život. Když naše redaktorka Ivanka jednoho dne ve spěchu narazila pravou nohou do rohu postele, myslela si, že bolest do večera přejde. Ale brzy po úrazu začalo bolestivé místo otékat, objevila se velká modřina a palec byl citlivý na dotek.

Výron prstu lze nově léčit i speciální metodou

Jakýkoliv pohyb v kloubu palce vyvolával intenzivní bolest, což Ivance značně ztěžovalo chůzi a omezovalo ji v běžných denních aktivitách. Rozhodla se tedy vyrazit ke svému lékaři s prosbou o radu. Bála se totiž, že by mohla mít zlomený prst. „Výron prstu patří mezi běžná zranění, která mohou vzniknout tvrdým nárazem. To je časté zejména při hrách s míčem nebo při turistice," prozradila redakci Freelite.cz Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky.

„Zhmoždění prstu je samo o sobě velmi bolestivé, ale při silnějším úderu může dojít i ke zlomenině kostí nebo k poškození kloubních pouzder a drobných vazů. V takovém případě prst obvykle naběhne, zmodrá a bolest znemožňuje jakýkoliv došlap na nohu nebo pohyb prstu. V takových situacích je důležité vyhledat odbornou lékařskou pomoc,“ dodala pro redakci Freelite.cz Iva Bílková.

Důležitý je klidový režim a správná diagnostika

Lékař poté diagnostikuje podvrtnutí kloubu nebo zlomeninu. Následně pacientovi doporučí klid a udržovat postiženou končetinu ve zvýšené poloze, aby se minimalizovalo otékání. Proti otokům pomáhá, když je postižená noha umístěna výše než úroveň srdce. Od bolesti uleví aplikace studených obkladů. Ty může nahradit mražená zelenina nebo speciální gelové sáčky. U Ivanky rentgen zlomeninu vyloučil, ale kvůli bolesti byla nucena omezit své běžné aktivity.

„Proces hojení na buněčné úrovni můžeme v moderní fyzioterapii urychlit pomocí včasného nasazení fokusované rázové vlny. Tato technika využívá speciální aplikátor pro fokusované rázové vlny, který směřuje elektromagnetické rázy přímo do tkání, čímž podporuje jejich přirozenou obnovu. Pacientka byla léčena brzy po úrazu, a již po prvním použití této metody hlásila poloviční ústup citlivosti palce. Současně došlo ke zlepšení rozsahu pohybu v kloubu, který již nebyl spojen s intenzivní bolestí. Po třech sezeních s fokusovanou rázovou vlnou během pěti dnů byla pacientka zcela bez obtíží,“ prozradila naší redakci fyzioterapeutka Iva Bílková.

Zdroje: redakce, autorský text, rozhovor s odborníkem, vlastní zkušenost redaktorky