Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Brusinky jako prevence proti zánětu močových cest. Někdy mohou působit jako placebo efekt, míní odborník

19. 6. 2024
Michaela Hanelová
Brusinky jako prevence proti zánětu močových cest. Někdy mohou působit jako placebo efekt, míní odborník

ilustrační foto

Foto: Unsplash

Infekce močových cest se řadí mezi nejčastější zdravotní obtíže, které za život potrápily každého z nás. Jedná se o druhou nejfrekventovanější infekci u lidí, hned po infekcích respiračního systému. Tyto problémy mohou mít akutní charakter a často se opakují. U žen se vyskytují podstatně častěji než u mužů. Někdo na léčbu doporučuje brusinky, druzí tvrdí, že se jedná o pouhý placebo efekt.

Onemocnění močového měchýře je způsobeno bakteriemi, které se usazují v močových cestách a mohou způsobit vážné poškození. Nejčastějším původcem, který se podílí na devíti z deseti případů, je bakterie E. coli. Komplikace nastane, pokud se bakterie E. coli dostane do hlubokých bazálních vrstev sliznice močového měchýře, což může našemu imunitnímu systému způsobit problémy.

Brusinky jsou prevencí zánětu

Bakterie pak v bezpečí tzv. spícího ložiska čeká na příležitost ke své aktivaci. Jakýkoliv podnět, ať už jde o běžné prochladnutí či sexuální aktivitu, ji může probudit a vyvolat nový zánět močového měchýře, který se může opakovat i několikrát po sobě, uvádí tato vědecká studie.

Bakterie pak v bezpečí tzv. spícího ložiska čeká na příležitost ke své aktivaci. Jakýkoliv podnět, ať už jde o běžné prochladnutí či sexuální aktivitu, ji může probudit a vyvolat nový zánět močového měchýře, který se může opakovat i několikrát po sobě, uvádí tato

Brusinky mohou pomoci nebo vyvolat placebo efekt

„Větší problém představují často se opakující infekce močových cest, kdy pacienti mohou zažít tři až dvanáct zánětů ročně. Tyto opakované záněty mohou v dlouhodobém horizontu zvyšovat riziko vzniku inkontinence. Pro řešení těchto chronických problémů jsou účinné jen dlouhodobé léčebné režimy. Jak pacienti, tak lékaři se snaží vyvarovat dlouhodobému užívání antibiotik, které může mít nežádoucí účinky,“ řekl naší redakci MUDr. Jiří Emmer.

„Mezi alternativní metody řešení patří D-manóza, lyzáty a dříve oblíbené brusinky. Brusinky jsou veřejností dobře známé a běžně používané jako preventivní opatření, ale musím očekávání některých jedinců trochu zklamat. Jejich účinnost byla důkladně zkoumána a studie ukazují, že se jejich efekt rovná efektu placeba,“ doplňuje odborník.

Zdroje: redakce, autorský text, rozhovor, vědecká studie