Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Znáte pravidlo 5, minus 5, 10? V zimě vám může zachránit život

10. 1. 2025
Michaela Frajl
Znáte pravidlo 5, minus 5, 10? V zimě vám může zachránit život

Pravidlo 5, minus 5, 10 zachraňuje životy.

Foto: Freepik

Chcete si zabruslit na zamrzlém jezeře? Měli byste vědět, kdy je to bezpečné. Odborníci radí, jak poznat kvalitní led a jak se vyhnout nehodě. Důležité je znát pravidlo 5, minus 5, 10.

Počasí se teď střídá - v noci mrzne, přes den teploty stoupají nad nulu. I tak spousta lidí vyráží bruslit na rybníky a jezera. Je to krásný zážitek a navíc zadarmo - můžete si zabruslit, kdy chcete. Jenže pozor, není to bez rizika a vždy musíte být více než opatrní.

Bruslení na ledě je oblíbená zimní aktivita

Bruslení na zamrzlých rybnících patří podle záchranářů k nejnebezpečnějším zimním aktivitám. U nás to totiž není jako ve Skandinávii. Tam mají na zamrzlých plochách všechno připravené - lavičky na přezouvání i speciální dráhy. Navíc tam mrzne až k minus dvaceti stupňům, takže je led opravdu pevný.

U nás je to jiné. Teploty se často mění a led může být zrádný. Když se prolomí, může to skončit tragédií. Naštěstí existují způsoby, jak riziko snížit. Hasiči proto tento rok připravili seznam rad, jak si na přírodním ledě zabruslit bezpečně.

Pozor na zamrzlé rybníky.
Foto: Unsplash

Pravidlo 5, minus 5, 10 zachraňuje životy

Než vkročíte na zamrzlou plochu, musíte zjistit, jak silný je led. Hasiči proto varují, že nejlepší je led prorazit. Měli byste mít s sebou tyč s hrotem - ta by měla být základní výbavou každého bruslaře.

Když na ledě nevidíte praskliny, bubliny nebo nečistoty, stačí pro dospělého člověka tloušťka šest centimetrů. Pro bruslení by měl být led silný aspoň osm centimetrů. A pokud by na led mělo vjet auto, musí mít 20 až 25 centimetrů.

Nemáte s sebou tyč? Nevadí, můžete použít i kámen. Hoďte ho na led z výšky a poslouchejte, jaký zvuk udělá. Existuje také jednoduché pravidlo 5, minus 5 a 10. Co to znamená? Když pět dní po sobě mrzne aspoň na minus pět stupňů, led by měl mít tloušťku deset centimetrů. Tohle pravidlo ale platí hlavně pro stojaté vody, jako jsou rybníky.

Bruslení na ledu může být nebezpečné.
Foto: Freepik

Co dělat, pokud se led prolomí?

Co dělat, když se pod vámi prolomí led? Hlavně nezpanikařit a jednat rychle. Odborníci radí lézt ven stejnou cestou, kterou jste přišli. Tam byl totiž led předtím pevný. Když se snažíte vylézt, musíte se plazit. Váha těla se tak rozloží na větší plochu a led vás spíš udrží. Pokud se nemůžete dostat ven sami, musí pomoct ostatní. Nejlepší je podat tonoucímu dlouhou větev ze břehu.

Když to nejde ze břehu, musí zachránce na led. Měl by si lehnout a plazit se k tonoucímu. Ideální je mít žebřík - rozloží váhu na ledu a tonoucí se ho může chytit.

Zdroje: HZS, autorský text