Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Vánoce a zlomená srdce: Svátky zvyšují riziko infarktu, varují lékaři

5. 12. 2024
Michaela Hanelová
Vánoce a zlomená srdce: Svátky zvyšují riziko infarktu, varují lékaři

I Vánoce nám mohou zlomit srdce.

Foto: Unsplash

Vánoční svátky jsou pro mnoho lidí obdobím radosti, pro jiné zas časem smutku a stresu. Tato emocionální zátěž se může nepříznivě podepsat na našem zdraví, především na srdci na srdci. Jaký je tedy vztah mezi Vánoci a zdravím našeho srdce, a jak můžeme snížit riziko zdravotních komplikací?

Takotsubo kardiomyopatie, či-li syndrom zlomeného srdce, je jev, který za život postihne přibližně 2 % pacientů s akutními srdečními problémy. Podle odhadů může jít přibližně o 800 případů ročně. „Dochází při něm k poruše funkce velké části levé komory srdeční, což vede k přechodnému srdečnímu selhání nebo k poruchám srdečního rytmu,“ vysvětluje prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Syndrom zlomeného srdce: Co to vlastně je?

Typické příznaky této nemoci se projevují bolestí na hrudi, dušností a někdy i závratěmi. U malého procenta pacientů může mít tato nemoc dokonce fatální důsledky, kdy je nutné intubovat nebo napojit pacienta na mechanickou podporu srdce.

Příčiny syndromu zlomeného srdce se nejčastější spojují s intenzivním stresem. A ten může mít jak fyzickou, tak emoční podobu. „Svátky jsou tradičně vnímány jako rodinné, což může umocňovat časté stresové situace, jako jsou rodinné konflikty, smutek ze ztráty blízké osoby nebo osamělost,“ vysvětluje prof. Linhart. Tento syndrom se vyskytuje hlavně u žen – přibližně v 90 % případů.

Mrazivé počasí jako další hrozba pro srdce

Vánoční období není pouze o psychické zátěži, ale také o fyzických faktorech, které mohou výrazně zatěžovat naše srdce. „Závratný pokles teplot, například o 10 °C, může zvýšit počet srdečních příhod až o 7 %,“ uvádí prof. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D., předseda České kardiologické společnosti. Chlad způsobuje zúžení tepen, což zvyšuje riziko ucpání cév a spouštěčů srdečního selhání.

Během Vánoc mnoho lidí odkládá návštěvu lékaře, aby nepokazili atmosféru rodinných oslav. Podle prof. MUDr. Jana Krejčího, Ph.D., tento postup vážně zhoršuje šance na přežití pacientů se srdečními obtížemi. „Část pacientů dokonce vynechá domluvené prohlídky u kardiologa, a tak k nám přicházejí se srdečním selháním, které by bylo možné zachytit mnohem dříve,“ doplňuje.

Dlouhodobé studie ze zahraničí navíc ukazují, že počet hospitalizací pro srdeční selhání během svátečních dnů klesá, aby poté těsně po Vánocích opět vzrostl. Kardiologové se proto shodují na tom, že prevence je klíčem k tomu, aby se Vánoce pro naše srdce nestaly nebezpečným obdobím, ale tím, které si chceme užívat. „Pravidelný pohyb, zdravější strava a duševní hygiena jsou základními pilíři, které mohou snížit riziko srdečních problémů,“ radí prof. Ošťádal.

Další informace o zdraví srdce najdete na: https://www.kardio-cz.cz/pro-pacienty.html

Zdroje: autorský text, vlastní dotazování, tisková zpráva MaVe