Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Začala platit nová pravidla pro povinnou výbavu osobních automobilů. Policie se na dodržování zaměří

19. 7. 2024
Ivana Všetičková
Začala platit nová pravidla pro povinnou výbavu osobních automobilů. Policie se na dodržování zaměří

ilustrační foto

Foto: Pexels

Od 7. července 2024 vešla v platnost nová legislativa o tom, jak má vypadat povinná výbava osobního automobilu. Mnoho řidičů však vůbec netuší, že nějaká změna nastala. Koho to tedy nejvíce ovlivní a jaké budou padat pokuty? Policie se na dodržování změn zaměří.

Již v roce 2018 Evropská unie uvedla nové bezpečnostní standardy pod názvem GSR (General Safety Regulation), jejichž primárním cílem je zvýšit bezpečnost na silnicích a v automobilovém provozu. Tyto standardy usilují o co nejširší zapojení jízdních asistentů do řízení vozidel. K tomuto kroku se EU odhodlala na základě studií, podle kterých až 95 % všech dopravních nehod přímo souvisí s chybami způsobenými řidiči.

Nové bezpečnostní standardy budou oficiálně zařazeny od 7. července 2024. Od tohoto data budou všechna silniční vozidla v Evropě, včetně osobních automobilů, dodávek, nákladních vozů a autobusů, povinně vybavena různými inteligentními asistenčními systémy. Tato opatření zahrnují senzory na couvání, systémy pro detekci únavy a rozptýlení řidiče, záznamník událostí (takzvanou černou skříňku) a systém pro nouzové zastavení. Autobusy a nákladní vozidla budou dodatečně vybavena technologiemi pro rozpoznávání mrtvých úhlů, varovnými systémy pro prevenci nehody s chodci a cyklisty, a systémy pro monitorování tlaku v pneumatikách.

Platí nová povinná výbava auta.
Foto: Unsplash

Osobní vozy musí mít nově tři asistenty

Osobní automobily a dodávky budou nyní kromě již zmíněných bezpečnostních prvků vyžadovat také pokročilé asistenční systémy, jako jsou asistent hlídání jízdních pruhů, asistent nouzového brzdění a rychlostní asistent. Asistent hlídání jízdních pruhů využívá kameru umístěnou za vnitřním zpětným zrcátkem k rozpoznávání a sledování jízdních pruhů.

V případě, že řidič neúmyslně pruh opustí, systém reaguje krátkodobým natočením volantu nebo jeho vibracemi, čímž upozorní na změnu jízdy. Asistent nouzového brzdění pomocí senzorů naopak aktivně monitoruje prostor před vozidlem a vyhodnocuje riziko dopravní nehody na základě současné rychlosti. Pokud dojde k detekci potenciálního nebezpečí, řidič je upozorněn zvukovými a grafickými signály. Pokud řidič včas nezareaguje, systém automaticky započne intenzivní brzdění, aby předešel nehodě.

Někteří řidiči se ale domnívají, že tyto systémy mohou udělat více chyb a dojde tím i k vícero autonehodám. Názory jsou tak odlišné a ani odborníci se nemohou shodnout na tom, zda je to správně. „Neumím posoudit, zda je to dobře či ne. Vše ozkouší praxe, ale zásadní je uvést, že vozidlo vždy řídí člověk, tedy lidská osoba. Nikdy nesmí vozidlo řídit systém, který se může dopustit chyb,“ prozradil redakce Freelite.cz Marek Janák, který se zabývá opravou značkových automobilů.

Zdroje: Redakce, autorský text, vlastní dotazování, rozhovor, ec.europa.eu