Máte doma pejska a cestujete s ním? Nepodceňujte prevenci proti parazitům, radí veterináři
ilustrační foto
Foto: Unsplash
Období letních prázdnin je časem, kdy mnozí vyrazí na dovolenou, a to nejen sami, ale i se svými domácími mazlíčky. Před cestou do zahraničí s pejskem je zásadní vše řádně připravit. Vedle nezbytných dokumentů a vakcinace je klíčové také zaměřit se na preventivní opatření proti parazitům, jako je například srdeční červ, aby byl váš čtyřnohý přítel ochráněn.
Podobně jako lidé, i psi musí mít pro cestu do zahraničí svůj mezinárodní pas, známý jako pet pas. Tento pas je dokladem toho, že vaše zvíře bylo očkováno proti vzteklině. Majitelé by měli tento doklad vyřídit s dostatečným předstihem u veterináře, který je akreditován Krajskou veterinární správou.
„Když se vystavuje nový pet pas, účinnost očkování proti vzteklině nastupuje až po 21 dnech. Proto se doporučuje, aby majitelé neodkládali vakcinaci a vyřizování dokumentů na poslední chvíli, třeba jen týden před plánovaným odjezdem, protože v tomto případě to není prakticky proveditelné,“ prozradila redakci Freelite.cz veterinářka MVDr. Štusáková.
V každé zemi platí jiná pravidla
Již při plánování dovolené by majitelé měli zvážit to, zda je vybraná destinace vhodná a bezpečná pro jejich psa. Je vhodné projednat plány cesty se svým veterinárním lékařem, který by měl být informován o možných zdravotních rizicích v cílové zemi.
Na základě toho pak může doporučit odpovídající očkování nebo antiparazitika, která poskytnou zvířeti potřebnou ochranu během pobytu v zahraničí. „Například v zemích severní Evropy, jako jsou Finsko, Irsko nebo Anglie, se kromě základního očkování vyžaduje také speciální odčervení proti echinokokům,” dodává dále MVDr. Štusáková.
Vybavte se lékárničkou
„Kromě obvyklých položek jako dezinfekce, obvazy, nůžky a rukavice by měla obsahovat také oční kapky, nástroj na odstranění klíšťat, antihistaminika pro možné alergické reakce, černé uhlí a další příslušenství. Pokud se často vydáváte s psem do hor, je dobré mít také psí botičku pro případ, že by si zvíře poranilo polštářek na tlapce,“ prozradila MVDr. Štusáková.
Když se lidé chystají na dovolenou autem, je důležité cestu psovi co nejvíce přizpůsobit. Měli byste mít po ruce dostatek vody, zapnout v autě klimatizaci a pravidelně dělat přestávky tak, aby se pes mohl protáhnout a odpočinout. V případě, že by pes přesto přehřál, je postup podobný jako u člověka – je třeba psa přemístit na chladné místo, omotat ho mokrým ručníkem, ochladit mu tlapky a dát mu studenou vodu.
Zdroje: redakce, autorský text, vlastní dotazování, rozhovor s veterinářem