Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Tady Češi vydělávají 100 tisíc měsíčně! Práce, o které se nemluví

3. 2. 2025
Jan Hrdlička
Tady Češi vydělávají 100 tisíc měsíčně! Práce, o které se nemluví

Práce v zahraničí může být výhodná.

Foto: Freepik

Představte si, že byste každý měsíc dostávali na účet částku, o které se většině Čechů může jen zdát. Není to sci-fi - stovky našich krajanů už takové peníze vydělávají. A nejlepší na tom je, že nepotřebujete ani vysokoškolský titul. Stačí vědět, kde hledat.

Zatímco průměrná mzda v Česku se pohybuje kolem 40 tisíc korun, existují místa a profese, kde můžete vydělávat i trojnásobek. A není to jen o programátorech v Praze. Objevili jsme překvapivé pracovní příležitosti, o kterých se příliš nemluví.

Řidiči kamionů si v zahraničí vydělají nejvíce

„Když jsem před třemi lety odjížděl do Švýcarska, všichni mi říkali, že jsem blázen. Dnes si vydělám za měsíc víc než dřív za čtvrt roku,“ řekl pro naší redakci Petr(42), který pracuje jako řidič kamionu v Curychu. Švýcarské dopravní firmy zoufale shánějí spolehlivé řidiče a jsou ochotné platit královské sumy. Řidiči si zde přijdou měsíčně na 120 až 150 tisíc korun čistého. Navíc dostávají ubytování a další benefity.

Německo se potýká s kritickým nedostatkem IT specialistů. A víte, co je nejlepší? Často jim stačí praktické zkušenosti místo diplomu. „Přišel jsem do Berlína jen se základní němčinou a certifikátem z programování. Po roce jsem už vedl vlastní tým a vydělával trojnásobek toho co v Česku,“ svěřil se nám Martin (29), který pracuje jako vývojář pro berlínský startup. Šikovný vývojář může v Mnichově nebo Berlíně vydělávat 140 tisíc korun měsíčně, a to i bez dokonalé znalosti němčiny.

Řidiči kamionu jsou nejlépe hodnocení pracovníci.
Foto: Freepik

I severské země nabízejí královský plat

Severské země skrývají zlatou žílu v řemeslných profesích. Instalatéři, elektrikáři nebo svářeči si v Norsku přijdou na 110 až 130 tisíc korun měsíčně. „První měsíce byly těžké, ale firma mi zaplatila kurz norštiny a pomohla s bytem. Teď si žiju lépe než většina mých vysokoškolsky vzdělaných kamarádů doma,“ popisuje své zkušenosti Jan (35), který pracuje jako elektrikář v Oslu.

Překvapivě vysoké výdělky nabízí i méně známé profese. Potápěči pracující na ropných plošinách v Severním moři si přijdou až na 200 tisíc měsíčně. Specialisté na větrné elektrárny v Dánsku berou běžně přes 130 tisíc. Rostoucí poptávka je také po odbornících na zelené technologie a udržitelnou energetiku.

Existují rizika, o kterých byste měli vědět

Vysoké výdělky často znamenají i vyšší životní náklady. Ve Švýcarsku nebo Norsku můžete za běžný nájem zaplatit i 30 tisíc měsíčně. První krok je nejtěžší. Začněte s aktualizací životopisu a hledáním konkrétních nabídek. Mnoho firem nabízí zaškolení a pomoc se stěhováním.

Důležité je nebát se a zkusit to. Zahraniční firmy často hledají právě pracovníky z východní Evropy pro jejich pracovitost a spolehlivost. Experti předpovídají, že nedostatek kvalifikovaných pracovníků v západní Evropě bude v příštích letech ještě růst. To znamená, že mzdy půjdou nahoru a příležitostí bude přibývat.

Zejména v technických oborech a specializovaných řemeslech se očekává další nárůst platů. Pamatujte - vysoký plat není všechno. Je důležité zvážit i kvalitu života, vzdálenost od rodiny a celkové životní náklady. Pokud jste však připraveni na změnu, může vás čekat finanční svoboda, o které se vám dosud jen snilo.

Zdroje: autorský text, vlastní dotazování