Převoz zraněného pacienta ze zahraničí může vyjít na miliony. Nejdražší je letecká doprava
Letadlo
Foto: Unsplash
Letní prázdniny jsou v plném proudu a statisíce Čechů vyráží na svou dovolenou k moři. Jenže s příjemným odpočinkem a relaxem u moře se pojí i jisté starosti. Co dělat, pokud se zraníte? A proč bychom neměli cestovat bez patřičného pojištění?
Mnoho Čechů během letní dovolené spoléhá na Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten sice v některých zemí stačí a akceptují ho, ale pokud bychom se dostali do větších obtíží, tento průkaz nám rozhodně stačit nebude. Jedním z příkladů je i transport zraněného zpět do České republiky. Pokud turista nemá sjednáno cestovní pojištění, musí si tyto náklady hradit sám, protože je nekryje Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC).
Evropský průkaz zdravotního pojištění kryje pouze náklady na veřejnou zdravotnickou péči v zemích Evropské unie, ale nepokryje převoz zraněného zpět do České republiky. Náklady na repatriace se v posledních dvou letech výrazně zvýšily, a to až o 100 %. Tento nárůst nákladů souvisí s vyšší frekvencí cestování, skladbou destinací a omezenou kapacitou tzv. stretcherů, kdy je na palubu letadla umístěno nemocniční lůžko. Nejvhodnější způsob transportu vždy doporučuje asistenční lékař a následně ho schvaluje pojišťovna.
Letecký transport je vždy nejdražší
Pokud pacient může cestovat standardně na jednom sedadle, náklady na transport v ekonomické třídě se pohybují mezi 5-10 tisíci korunami. Častěji však pacient potřebuje více místa, například kvůli zlomené noze, což znamená zakoupení více sedadel. Tyto částky se pohybují okolo 15-30 tisíc korun. U vzdálenějších destinací, jako je Dubaj, se využívají místa v Byznys třídě, která poskytuje více prostoru a bezpečí pro zraněné klienty.
V případě vážného zranění nebo pooperačního stavu se používá tzv. stretcher, což je nemocniční lůžko instalované do letadla místo 9-12 sedadel. Toto lůžko umožňuje průběžný monitoring, podávání kyslíku a péči doprovázejícího zdravotníka. Cena převozu stretcherem se pohybuje mezi 150-200 tisíci korunami.
U velmi vážných poranění se využívá letecká ambulance. Toto speciálně vybavené letadlo funguje jako létající JIP a pohybuje se v nižších výškách kvůli optimálnímu tlaku vzduchu. „Jedná se o vůbec nejdražší typ transportu. Náklady na leteckou ambulanci začínají na zhruba půl milionu korun, ale převoz ze vzdálenější destinace může stát i více než jeden milion korun,“ řekl redakci Freelite.cz Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace Evropské pojišťovny.
Zdroje: freelite.cz, autorský text, vlastní dotazování, rozhovor s pojišťovacím makléřem