Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Rusko verbuje jemenské bojovníky: Slibuje jim dobré peníze a občanství

24. 11. 2024
Michaela Hanelová
Rusko verbuje jemenské bojovníky: Slibuje jim dobré peníze a občanství

Rusko verbuje jemenské bojovníky.

Foto: Unsplash

Rusko aktivně verbuje jemenské bojovníky s tím, že jim slibuje dobře placenou práci a ruské občanství. Ve skutečnosti však stovky jemenských mužů skončily jako nedobrovolní žoldnéři na ukrajinské frontě. Celá tato situace nám ukazuje, kam až je Rusko ochotno zajít, aby posílilo své vojenské síly.

Rusko začalo v Jemenu aktivně verbovat stovky húsíjských povstalců, aby je poslalo do konfliktu na Ukrajině. Podle deníku Financial Times mnoho Jemenců následně vypovědělo, že je Rusové nalákali příslibem dobře placených pracovních míst nebo dokonce nabídkou ruského občanství. Když však dorazili do Ruska, byli násilně začleněni do ruské armády a vysláni na první linii ukrajinského konfliktu. Oni ale bojovat nechtěli a nebylo cesty zpět.

Eskalace zahraničních žoldnéřů na ukrajinské frontě

Rusko do svých bojů zapojuje zahraniční bojovníky, kteří se do něj dostávají pod nátlakem. Rusko se tímto způsobem snaží vyhnout se domácí mobilizaci, kterou mnoho místních obyvatel striktně odmítlo. Nejen Jemenci, ale také Nepálci, Indové a přibližně 12 000 severokorejských vojáků dorazilo do Ruska, aby pomohlo v bojích na Ukrajině.

„Dohoda mezi Ruskem a húsíjskými povstalci, která by před válkou byla nemyslitelná, ukazuje, jak zoufale se Rusko snaží získat nové zdroje bojovníků,“ uvedl americký diplomat pro Financial Times. Húsíové samotní na žádost o vyjádření nereagovali, což jen posiluje dojem neprůhlednosti celé operace.

Ruské snahy o posílení pozic na Blízkém východě

Podle zvláštního vyslance USA je Rusko v úzkém kontaktu s húsíjskými povstalci, se kterými jedná o dodávkách zbraní a vzájemné podpoře. Podle záznamů deníku Financial Times začalo verbování jemenských bojovníků v létě tohoto roku.

Někteří z nich neměli ani základní vojenský výcvik. „Ocitli jsme se přímo pod palbou. Neměli jsme šanci se připravit, museli jsme kopat zákopy a bránit se dronovým útokům,“ uvedl jeden z bojovníků. „Odpočívat jsme nemohli ani na minutu, byli jsme naprosto vyčerpaní,“ dodal.

Sliby versus realita: Strach, nátlak a tvrdé podmínky

Další z nasazených vojáků prozradil, že jim Rusko slíbilo jednorázovou odměnu ve výši 10 000 dolarů. Zároveň mu slíbili, že získá ruské občanství za práci v továrně na výrobu dronů. Místo toho byl po příletu do Moskvy násilně odvezen z letiště na tajné místo.

Tam je velitel, který se na místě nacházel, donutil podepsat smlouvy v ruštině a přitom jim vyhrožoval smrtí. „Bylo to strašné. Podepsal jsem, protože jsem se bál, že nás zastřelí,“ přiznal. Následně byli všichni odvezeni na vojenskou základnu, kde podstoupili rychlokurz bojového výcviku. Mnozí z nich během války zahynuli.