Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Ministr Hladík na Radě EU: Příroda je třeba chránit, jinak dojde ke katastrofě

15. 10. 2024
Michaela Hanelová
Ministr Hladík na Radě EU: Příroda je třeba chránit, jinak dojde ke katastrofě

Petr Hladík na jednání EU.

Foto: MŽP/se svolením

Ministr životního prostředí Petr Hladík se v pondělí 14. října zúčastnil zasedání Rady pro životní prostředí v Lucemburku. Hlavními tématy jednání byly ochrana biologické rozmanitosti, konkurenceschopnost EU a boj proti plastovému znečištění.

Ministři schválili společnou pozici EU pro nadcházející zasedání Úmluvy o biologické rozmanitosti v Kolumbii. „Evropská unie jde v tomto celosvětovém úsilí dlouhodobě příkladem," uvedl ministr Hladík. Připomněl nedávno přijaté nařízení o obnově přírody, které má pomoci s adaptací krajiny na klimatickou změnu a bojem proti úbytku biodiverzity.

„V dnešní době, kdy se potýkáme s povodněmi, suchem a požáry, je více než potřeba naši přírodu chránit a zvýšit její biodiverzitu v místech, kde se už vytratila," zdůraznil Hladík.

Konkurenceschopnost a dekarbonizace

Ministři diskutovali také o doporučeních tzv. Draghiho zprávy o budoucnosti konkurenceschopnosti EU. Ta se zaměřuje na postupné snižování emisí z průmyslu a přechod na obnovitelné zdroje energie.

„Pro celou Evropu je klíčové, abychom postupně budovali nové energetické zdroje, které umožní dekarbonizovat ekonomiku a zároveň zlevnit elektřinu pro průmysl i domácnosti," vysvětlil ministr Hladík. Zdůraznil potřebu podpory oběhového hospodářství, výzkumu a inovací.

Boj proti plastovému znečištění

Rada se věnovala i strategii EU pro vyjednávání o mezinárodní smlouvě řešící plastové znečištění. Ministři se shodli na třech klíčových oblastech: chemické látky v plastech, udržitelný produktový design a problematické plastové výrobky.

Ministr Hladík navrhl prozkoumat možnost zavedení globálního poplatku z produkce plastů: „Toto opatření považuji za možnost, jak pomocí finanční motivace přimět producenty plastů k odpovědnosti.“

Udržitelnost chemických látek

Na programu byla i diskuse o Strategii pro udržitelnost chemických látek. Ministři se shodli na potřebě hledat bezpečnější alternativy chemických látek a zohledňovat jejich potenciální rizika i přínosy.

Zasedání Rady pro životní prostředí ukázalo, že ochrana přírody a posilování konkurenceschopnosti EU jsou vzájemně propojené cíle. Česká republika se aktivně podílí na hledání řešení, která pomohou chránit životní prostředí a zároveň podpoří ekonomický rozvoj.

Sociální sítě

Chcete vědět vše jako první a získat exkluzivní fotografie, které nikdo nemá? Sledujte nás a připravte se na bohatou nálož aktuálních zpráv.

Zdroje: autorský text, MŽP.cz