Vláda schválila povinné zálohování PET lahví a plechovek
ilustrační foto
Foto: Unsplash
Vláda udělala důležitý krok k ochraně životního prostředí a podpoře recyklace. Schválila totiž návrh novely zákona o obalech, který zavádí povinné zálohování nápojových PET lahví a plechovek. Toto opatření má za cíl výrazně zvýšit míru recyklace těchto obalů a snížit množství odpadu v přírodě.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) k tomu řekl, že je to nezbytný krok, jak ušetřit naše životní prostředí. „Dnes končí mimo kontejnery na tříděný odpad každá pátá PET lahev a tři ze čtyř plechovek. 400 milionů plastových lahví a 500 milionů plechovek ročně skončí v přírodě, na skládce či ve spalovně. A to samotný oddělený sběr neznamená recyklaci, u plastů je poměr zhruba poloviční a u hliníku se to nedaří téměř vůbec, jen něco přes čtvrtinu z vybraného množství."
Nový systém počítá se zálohou ve výši 4 korun za obal, ať už jde o PET lahev nebo plechovku. Cílem je do roku 2029 recyklovat 90 % všech prodaných obalů. Zálohování se bude týkat PET lahví o objemu 0,1 až 3 litry a plechovek o objemu 0,1 až 1 litr. Platit bude pro nealkoholické nápoje a alkoholické nápoje do 15 % alkoholu. Výjimku budou mít pouze mléko a mléčné výrobky, které se zálohovat nebudou.
Vláda schválila zálohování PET láhví
„Češi jsou skvělí v třídění plastu, ale v recyklaci PET lahví a plechovek zatím pokulháváme. Chtěl bych, aby se v přírodě, v příkopech, ve městech nepovalovaly plastové lahve a plechovky, proto považuji za důležité prosadit zálohování PET lahví a plechovek,“ dodal ministr Hladík.
Výkup zálohovaných obalů budou povinně provádět obchody s plochou nad 50 metrů čtverečních a všechny čerpací stanice. Dobrovolně se mohou zapojit i menší prodejny a obce. Povinnost vybírat zálohované obaly budou mít také online prodejci. Fungování celého systému bude zajišťovat jeden centrální operátor, jehož činnost bude kontrolovat Ministerstvo životního prostředí.
Novela počítá i s další novinkou
Novela zákona přináší i další novinku - zavedení recyklačního poplatku na papírové reklamní letáky. David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí, k tomu uvedl, že každá domácnost dostane několik zbytečných letáků. „Každá domácnost v Česku dostane ročně až 400 nevyžádaných letáků, které mnohdy končí rovnou v kontejnerech na papír. Dnes náklady na jejich odstranění nesou výhradně obce a výrobci na ně nijak nepřispívají. To je praxe, kterou chceme opustit, aby obce získali příspěvek na nakládaní s odpady a v konečném důsledku ušetřili peníze občanům, kteří nevyžádanou reklamu platí."
Schválení tohoto návrhu je významným krokem k udržitelnějšímu nakládání s odpady v České republice. Systém zálohování by měl přispět k čistšímu životnímu prostředí a efektivnější recyklaci, což jsou klíčové aspekty moderního odpadového hospodářství. Zároveň by měl pomoci obcím snížit náklady na nakládání s odpady a v konečném důsledku ušetřit peníze občanům.
Zdroje: autorský text, vlastní dotazování