Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Krysy s batůžky bojují proti pašerákům. Jejich čich zachraňuje ohrožená zvířata

1. 11. 2024
Michaela Hanelová
Krysy s batůžky bojují proti pašerákům. Jejich čich zachraňuje ohrožená zvířata

ilustrační foto

Foto: Unsplash

Představte si hlodavce s miniaturním batůžkem, který svým citlivým nosem dokáže odhalit nelegálně pašované části divokých zvířat. Právě takto vypadá nejnovější posila v boji proti obchodu s ohroženými druhy. Africké krysy obrovské se díky svému výjimečnému čichu stávají nenahraditelnými pomocníky celníků.

Tito inteligentní hlodavci, kteří mohou dorůst délky až 90 centimetrů, procházejí speciálním výcvikem v tanzanské organizaci APOPO. „Naše výzkumy ukazují, že můžeme africké krysy obrovské naučit detekovat pašovanou zvěř, a to i když je ukrytá mezi jinými materiály," vysvětluje Dr. Isabelle Szott z nadace Okeanos.

Krysa s batohem bojuje proti pašerákům

Krysy jsou systematicky trénovány k rozpoznávání specifických pachů, především sloních klů, rohů nosorožců, šupin luskounů a vzácného dřeva. A výsledky jsou skutečně zajímavé. Z jedenácti trénovaných krys jich osm dokázalo úspěšně identifikovat pašované produkty mezi 146 různými látkami. Co je ještě působivější, krysy si pamatují naučené pachy i několik měsíců po tréninku.

„Současné metody kontroly jsou drahé a časově náročné. Krysy APOPO jsou cenově dostupným řešením a dokáží se dostat do stísněných prostor, jako je naložený kontejner," dodává Dr. Szott.

Není to poprvé, co tyto pozoruhodné krysy prokázaly svou užitečnost. Již dříve pomáhaly s detekcí výbušnin v minových polích a dokonce i s odhalováním tuberkulózy u pacientů. „Pašování divokých zvířat je často spojeno s lidmi zapojenými do jiných nelegálních aktivit, včetně obchodu s lidmi, drogami a zbraněmi. Využití krys v boji proti pašování tak může pomoci v širším boji proti zločineckým sítím," uzavírá Kate Webb z Duke University.

Zdroje: Newsweek, voanews