Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

V Česku roste počet nemocných žloutenkou typu C. Odborníci bijí na poplach

27. 12. 2024
Michaela Hanelová
V Česku roste počet nemocných žloutenkou typu C. Odborníci bijí na poplach

V Česku roste počet lidí, kteří jsou nakažení žloutenkou typu C.

Foto: Pexels

Počet nakažených hepatitidou typu C v České republice loni dosáhl nejvyššího čísla za poslední rok. Testy odhalily 1 301 případů, což odborníci označují za alarmující.

Virus hepatitidy C je celosvětově jednou z hlavních příčin chronických onemocnění jater, které mohou roky zůstávat bez příznaků. Bez léčby moderními protivirovými léky nemoc postupuje tak, že nakonec vyústí v cirhózu, rakovinu jater nebo jejich selhání.

Často tak jediným řešením zůstává transplantace. Aby se těmto scénářům předešlo, lékaři naléhavě doporučují testování rizikovým skupinám obyvatel.

Zásadní je především testování

Primář Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, upozorňuje na fakt, že krevní testy jsou jediným spolehlivým způsobem, jak infekci odhalit. Doporučuje je všem, kteří spadají do rizikových skupin nebo mají zvýšené jaterní testy.

Mezi rizikové faktory patří například užívání nitrožilních drog, byť jen jednorázově, sdílení injekčních pomůcek, pohlavní styk nebo transfúze krve před rokem 1992, kdy nebylo dárcovství krve povinně testováno. Ohrožení jsou také vězni, zejména kvůli nesterilním tetovacím praktikám.

„Léčba hepatitidy C je dnes velmi efektivní, bezbolestná a trvá pouze dva až tři měsíce. Problém však spočívá v tom, že bez testování se nemocní k této léčbě vůbec nedostanou,“ říká primář Dlouhý.

Žloutenka typu C: Nenápadný ničitel

Hepatitida C se často označuje za tichého zabijáka. Nemocní o ní dlouhé roky nemusí mít tušení, protože probíhá bez výrazných příznaků. Tímto virem je způsobeno až 20 % akutních a 70 % chronických hepatitid, ale také významná část cirhóz a karcinomů jater.

Podle prof. Petra Husy z Fakultní nemocnice v Brně je infekce odpovědná za 60 % případů rakoviny jater. „Bez léčby tato nemoc ohrožuje nejen samotného pacienta, ale i jeho okolí, protože se přenáší krví, pohlavním stykem nebo z matky na dítě při porodu,“ upozorňuje na tento fakt lékař.

Jak a kde se nechat testovat?

Testy na přítomnost HCV zajišťují jak praktičtí lékaři, tak specialisté. Anonymní testování nabízí i síť HIV checkpointů, které jsou dostupné po celé České republice. MUDr. Aleš Chrdle z infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice vysvětluje, že mnozí lidé se testování vyhýbají kvůli obavám, že nemoc je nevyléčitelná nebo že léčba bude dlouhá a náročná.

„To jsou však zastaralé mýty. Současná léčba je nejen účinná, ale také zcela bezbolestná,“ dodává. Odborníci zdůrazňují, že na testy by měli pravidelně chodit nejen lidé z rizikových skupin, ale také zdravotníci nebo ti, kdo zasahují u autonehod.

Důležitá je také prevence u těhotných žen. „Stále se nám nedaří zavést povinné testování těhotných, což je velká škoda. Ženy s neléčenou hepatitidou typu C vážně ohrožují své dítě," varuje primář Dlouhý a doporučuje, aby ženy o testy aktivně žádaly své lékaře.

Zdroje: autorský text, vlastní dotazování, rozhovor s odborníky