Češka, která žila v Dubaji, promluvila o nástrahách.
Foto: Pexels
Dubaj láká každoročně tisíce turistů svým luxusem, bezpečností a příležitostmi. Ale jaké je to žít v tomto pouštním ráji doopravdy? V exkluzivním rozhovoru nám česká expatka, která v Dubaji strávila pět let, odhaluje zajímavý pohled na život v jednom z nejrychleji se rozvíjejících měst světa.
Jak dlouho jste žila v Dubaji a co vás tam přivedlo?
V Dubaji jsem strávila téměř pět let. Původně jsem tam odjela na rok jako flight attendant pro Emirates Airlines, ale nakonec jsem zůstala mnohem déle. Dubaj mě pohltila svými možnostmi a energií.
Co vás na začátku nejvíce šokovalo?
Především kontrast mezi životními styly. Zatímco v Česku jsem byla zvyklá na určitou střídmost, tady jsem viděla Lamborghini zaparkované před supermarketem jako něco naprosto běžného. V nákupním centru Dubai Mall můžete potkat ženu, která utratí za kabelku milion korun a ani nemrkne. Zároveň zde ale žijí i dělníci z Asie, kteří vydělávají pár tisíc měsíčně.
Jaké jsou největší rozdíly mezi životem v Česku a Dubaji?
Je jich spousta. V Dubaji například neexistuje daň z příjmu, což zní skvěle, ale zase jsou zde jiné výdaje. Nájem bytu v dobré lokalitě vás vyjde na trojnásobek průměrného českého nájmu. Benzín je oproti tomu směšně levný, litr natural 95 stojí v přepočtu asi 8 korun.Další věc je bezpečnost. V Dubaji můžete nechat kabelku v restauraci na židli a nikdo se jí nedotkne. Když ztratíte peněženku, většinou se vám vrátí i s obsahem. To v Česku bohužel není pravidlem. Na druhou stranu, v Česku máme mnohem větší svobodu projevu. V Dubaji si musíte dávat pozor na to, co říkáte a píšete na sociální sítě. Kritika vládnoucí rodiny nebo islámu může skončit deportací nebo i vězením.
Jak vypadá běžný den v Dubaji?
Den začíná později než v Česku. Většina lidí chodí do práce kolem deváté a končí v pět nebo v šest. Přes den je takové vedro, že se snažíte být co nejvíc v klimatizovaných prostorách. Město ožívá večer - to je čas, kdy lidé chodí na večeře, do parků nebo na pláž.V létě, kdy teploty přesahují 45 stupňů, se život přesouvá do nákupních center. Mall of Emirates má dokonce vlastní krytou sjezdovku. Představte si, že venku je 50 stupňů a vy si jdete zalyžovat!
Co místní gastronomie?
To je kapitola sama o sobě. V Dubaji najdete snad všechny světové kuchyně, od michelin restaurací až po pouliční stánky. Místní kuchyně je překvapivě jednoduchá - hlavně grilované maso, rýže, hummus. Alkohol se prodává jen v hotelech a speciálních obchodech s licencí. Místní muslimové oficiálně nepijí, ale realita je často jiná.
Jaká jsou největší rizika života v Dubaji?
Paradoxně největším rizikem je falešný pocit bezpečí. Ano, kriminalita je minimální, ale existují jiná nebezpečí. Například dluhy - v Dubaji můžete skončit ve vězení, pokud nezaplatíte účet. Hodně expatů se dostane do problémů kvůli půjčkám na luxusní auta nebo drahé byty. Další věc je zdravotní péče. Je sice špičková, ale extrémně drahá. Bez pojištění vás obyčejná návštěva lékaře vyjde na tisíce korun. V tomhle má Česko obrovskou výhodu se svým zdravotním systémem.
Co místní ženy a jejich postavení?
To je složité téma. Emirátské ženy jsou dnes často velmi vzdělané a ambiciózní. Mnoho z nich podniká nebo zastává vysoké pozice. Ale stále existují tradiční omezení - například potřebují souhlas manžela nebo otce k určitým právním úkonům. Pro západní ženy je život volnější, ale i tak musíte respektovat místní kulturu. V metru jsou speciální vagóny pro ženy, na plážích jsou oddělené sekce a v oblékání je třeba být umírněná, zejména mimo turistické zóny.
Co vás na životě v Dubaji nejvíce překvapilo?
Asi ta rychlost změn. Za pět let, co jsem tam žila, vyrostlo několik nových čtvrtí. Kde byl před rokem písek, je dnes mrakodrap. Překvapivé bylo i to, jak moc jsou místní závislí na službách - téměř nikdo si sám neuklízí, nevaří, nemyje auto. Na všechno jsou levné pracovní síly z Asie. A pak ta neuvěřitelná byrokracie. Zatímco v Česku nadáváme na úřady, v Dubaji je to ještě složitější. Každý dokument musí být ověřený, přeložený, orazítkovaný. Bez správného razítka jste v Dubaji ztracení.
Co byste vzkázala Čechům, kteří uvažují o životě v Dubaji?
Ať si to dobře promyslí. Dubaj nabízí úžasné příležitosti a životní standard, ale není to pro každého. Musíte být připraveni na extrémní počasí, odlišnou mentalitu a fakt, že jste tam vždy jen host - bez ohledu na to, jak dlouho tam žijete. A hlavně - nenechte se unést pozlátkem. Pod tou nablýskanou fasádou je Dubaj stále velmi konzervativní město s přísnými pravidly.
Zdroje: rozhovor, autorský text