Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Rakovina plic zabíjí tisíce Čechů ročně. Proč se lidé bojí vyšetření?

16. 11. 2024
Michaela Hanelová
Rakovina plic zabíjí tisíce Čechů ročně. Proč se lidé bojí vyšetření?

Rakovina plic se často řeší pozdě.

Foto: Unsplash

Každý rok v České republice podlehne rakovině plic více než 5 400 pacientů, přičemž nově diagnostikovaných případů je přibližně 6 500. Přestože existuje účinný screeningový program, který může zachránit životy, až polovina rizikových pacientů odmítá vyšetření podstoupit. Právě listopad je měsícem, kdy se celosvětově upozorňuje na důležitost prevence a včasné diagnostiky tohoto zákeřného onemocnění.

Rakovina plic je mimořádně zákeřná v tom, že dlouhou dobu probíhá bez jakýchkoliv příznaků. Když se první symptomy objeví, často už bývá pozdě na účinnou léčbu. „Podcenění příznaků vede často k pozdnímu odhalení onemocnění, kdy jsou již možnosti léčby omezené," varuje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN. Mezi první varovné signály patří především dlouhotrvající kašel, problémy s dýcháním a nevysvětlitelná únava.

Mýtus o nemoci kuřáků vyvrácen

Přestože až 80 % diagnostikovaných pacientů tvoří současní nebo bývalí kuřáci, onemocnění se nevyhýbá ani nekuřákům. Dokazuje to i příběh Lucie Hampejzové, která nikdy nekouřila a přesto u ní byla diagnostikována rakovina plic ve čtvrtém stadiu. „Bylo to velmi nenápadné. V dubnu 2022 jsem onemocněla virózou, kterou jsem se asi jako každý snažila nejprve vyléčit svépomocí. Koncem října přišla diagnóza metastatická rakovina plic," popisuje svou zkušenost.

Prevence zachraňuje životy

V České republice funguje od roku 2022 program časného záchytu karcinomu plic, který je určený pro současné i bývalé kuřáky ve věku 55-74 let. „Cílem naší kampaně je informovat veřejnost o tom, jaká jsou rizika vzniku rakoviny plic, jaké jsou příznaky a jaká je možná prevence," vysvětluje Ilona Mančíková, předsedkyně spolku Moje plíce.

Díky pokrokům v medicíně se prognóza pacientů stále zlepšuje. Moderní diagnostické technologie využívající umělou inteligenci pomáhají zkrátit cestu od prvotního nálezu k zahájení správné léčby. Klíčovým faktorem úspěšné léčby však zůstává včasná diagnostika.

Zdroje: Tisková zpráva spolku Moje plíce, z.s. vydaná u příležitosti Mezinárodního měsíce prevence rakoviny plic a plicního zdraví (listopad 2024), autorský text, vlastní dotazování