Nový průvodce pomáhá pacientům s rakovinou plic orientovat se v léčbě
MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.
Foto: FN Brno
Každý rok v Česku onemocní rakovinou plic přes 6 600 lidí. Odborníci doporučují zahájit léčbu do 42 dnů od první návštěvy lékaře, ale realita je často jiná. Nový průvodce Cesta pacienta s karcinomem plic má pomoci nemocným rychleji se zorientovat v systému a urychlit cestu k léčbě.
Rakovina plic je zákeřné onemocnění, které v České republice každoročně postihne přibližně 6 600 lidí. Pro tyto pacienty je zásadní, aby s léčbou začali co nejdříve - v ideálním případě do 42 dnů od první návštěvy lékaře. Bohužel, realita je často jiná.
Mnoho pacientů se po sdělení diagnózy ocitne v šoku a neví, jak dál postupovat. Právě proto vznikl nový průvodce s názvem Cesta pacienta s karcinomem plic. Tento užitečný nástroj vytvořil spolek Hlas onkologických pacientů (HOP) ve spolupráci s plicními lékaři.
Včasná léčba je důležitá, ale náročná
„Snažíme se poskytnout ucelené informace jak rizikovým osobám a pacientům, tak jejich rodinám. Nemusí je už složitě hledat,“ vysvětluje Petra Adámková, předsedkyně Výboru HOP. Průvodce nabízí přehledný návod, jak postupovat po diagnóze, jaká vyšetření absolvovat a na které specialisty se obrátit.
Doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP, zdůrazňuje důležitost včasné léčby. „Když nemocným sdělíme, že mají v plicích nádor, jsou v šoku a netuší, co se s nimi bude dít. Proto vznikl přehledný průvodce, díky kterému se pacienti v jednotlivých krocích léčby lépe zorientují.“
Důležitá je návštěva lékaře
Prvním krokem při podezření na rakovinu plic by měla být návštěva praktického lékaře. Ten pacienta v případě potřeby odešle na podrobnější vyšetření k pneumologovi. Následně by měl pacient absolvovat řadu vyšetření, včetně bronchoskopie a CT hrudníku a horní části břicha. Konečné rozhodnutí o typu léčby pak provádějí lékaři v komplexních onkologických centrech.
Zdroje: autorský text, rozhovor, vlastní dotazování