Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Finance

Výměna bankovek po povodních: Komplexní průvodce pro postižené občany

23. 9. 2024
Michaela Hanelová
Výměna bankovek po povodních: Komplexní průvodce pro postižené občany

ilustrační foto.

Foto: Freelite.cz

Česká národní banka (ČNB) přichází s důležitou pomocí pro občany postižené povodněmi. Nabízí náhradu za bankovky a mince poškozené záplavami a poskytuje jasné instrukce, jak postupovat při jejich výměně.

Povodně mohou způsobit nejen škody na majetku, ale také znehodnotit peníze, které máte doma. Česká národní banka (ČNB) nabízí pomoc při výměně bankovek po povodních, aby zmírnila finanční dopady této přírodní katastrofy. Pojďme se podívat na detailní postup, jak správně postupovat při záchraně vašich financí.

Česká národní banka vymění povodní poškozené bankovky

  • Prvním krokem při záchraně povodněmi poškozených peněz je jejich důkladná dezinfekce a sušení. ČNB doporučuje bankovky a mince nejprve omýt v roztoku dezinfekčního prostředku v poměru jeden díl dezinfekce na dvacet dílů vody.
  • Po tomto ošetření je třeba platidla opláchnout čistou vodou a nechat je důkladně uschnout.
  • Po usušení je důležité bankovky a mince správně připravit k odeslání. Měly by být vloženy do vhodného obalu, jako je obálka, igelitový sáček nebo plastové pouzdro.
  • Spolu s poškozenými penězi je nutné vyplnit oficiální formulář Žádost o poskytnutí náhrady za nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince. Tento dokument je přílohou Úředního sdělení ČNB ze dne 21. prosince 2016.
  • V případě, že předkládáte větší množství platidel, je vhodné uvést své telefonní číslo nebo e-mailovou adresu pro případný kontakt.

Sociální sítě

Chcete vědět vše jako první a získat exkluzivní fotografie, které nikdo nemá? Sledujte nás a připravte se na bohatou nálož aktuálních zpráv.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vyplnění části žádosti popisující okolnosti poškození. Zde je třeba jasně uvést slovo POVODNĚ, což umožní bankéřům rychle identifikovat důvod poškození a urychlit tak celý proces výměny. Takto připravené peníze společně s řádně vyplněnou žádostí by měly být vloženy do poštovního obalu, na kterém bude opět viditelně napsáno POVODNĚ.

Nikdy neuchovávejte mokré bankovky v uzavřených obalech nebo balíčcích. Je to jako byste je odsoudili k rychlé zkáze.

Výměna může proběhnout osobně i poštou

ČNB nabízí několik možností, jak poškozené peníze doručit. Zásilku je možné zaslat nebo osobně předat na zastoupení ČNB, například v Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem.

Alternativně lze zásilku poslat přímo na adresu ústředí ČNB v Praze:

Česká národní banka
Sekce peněžní a platebního styku
Referát operativních činností
Na Příkopě 28
115 03 Praha 1

Tip: Pro obyvatele Českých Budějovic, Plzně a Ústí nad Labem - nezapomeňte, že možnost osobního předání je časově omezena do 31. října 2024!

Mokré bankovky nikdy neschovávejte

Banka zdůrazňuje důležitost rychlého jednání při záchraně poškozených peněz. Je naprosto zásadní rozložit a usušit povodní zasažené bankovky a mince co nejdříve. ČNB také varuje před uchováváním vlhkých nebo mokrých bankovek v balíčcích nebo uzavřených obalech, kde může velmi rychle dojít k procesu tlení, což by mohlo vést k jejich úplnému znehodnocení.

Je třeba počítat s tím, že pokud ČNB obdrží mokré nebo vlhké bankovky, není možné je okamžitě strojově zpracovat. V takovém případě bude proces náhrady vyžadovat delší dobu. Toto prodloužení je způsobeno tím, že se musí tyto peníze nejprve vysušit a následně přepočítat. Na konci se kontroluje jejich pravost.

Zdroje: ČNB, autorský text, vlastní dotazování