Energošmejdi opět úřadují. Pozor nejenom na podomní prodej, ale i nové triky
ilustrační foto
Foto: Pexels
Tak to vypadá, že energošmejdi se nám zase vrátili na scénu. A jak už to tak bývá, přicházejí s novými fintami, jak nás obalamutit. Pojďme se podívat na to, co se děje a jak se před těmito podvodníky bránit.
Energetický trh v České republice se opět probouzí k životu, což s sebou bohužel přináší i návrat nechvalně známých energošmejdů. Tito nepoctiví zprostředkovatelé energií se vrací na scénu s novými triky a praktikami, které mohou být pro neobezřetné spotřebitele velmi nebezpečné.
Sofistikované metody podvodníků
Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz, varuje před jejich sofistikovanými metodami. „Jejich praktiky často připomínají scénáře těch nejbizarnějších filmů, přesto se dějí. Třeba trik se získáním plné moci, která pak poslouží k uzavření smlouvy pro odběratele značně nevýhodné. Nebo vydávání se za zaměstnance energetických společností, následné poskytování klamavých informací nebo nevyžádané, a často velmi drahé, poradenství.“
Energetický regulační úřad (ERÚ) zaznamenává od začátku roku nárůst stížností na tyto nepoctivé zprostředkovatele. Nejde už jen o klasický podomní prodej, ale objevují se i případy, kdy se tito podvodníci snaží získat nové klienty dokonce v restauracích. Oživený energetický trh, kde mnoho domácností zvažuje změnu dodavatele elektřiny či plynu, se tak stává živnou půdou pro jejich nekalé praktiky.
Nový trik s fiktivními pokutami
Nový trik, před kterým ERÚ varuje, spočívá ve vymáhání fiktivních pokut. Podvodníci se vydávají za zástupce úřadu a telefonicky či prostřednictvím SMS zpráv požadují úhradu smyšlených pokut. ERÚ proto důrazně upozorňuje, že nemá pravomoc udělovat spotřebitelům pokuty a nikdy by takto nekontaktoval občany.
Jak se tedy bránit před těmito energetickými šmejdy? Základem je obezřetnost a zdravý skepticismus. Nepouštějte do bytu neznámé osoby, které se vydávají za zástupce energetických společností. Nikdy nepodepisujte dokumenty pod tlakem nebo bez důkladného prostudování.
Každý oficiální zprostředkovatel energií má své registrační číslo, které si můžete ověřit v registru ERÚ. Pokud jste již podepsali smlouvu a nyní toho litujete, není vše ztraceno. Při podomním prodeji máte právo od smlouvy odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření, a to bez jakýchkoliv sankcí.
Zdroje: autorský text, rozhovor, vlastní dotazování