Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Celebrity

Hlasatelka Marie Tomsová přišla o sluch! Oznámila bolestný konec kariéry

4. 11. 2024
Michaela Hanelová
Hlasatelka Marie Tomsová přišla o sluch! Oznámila bolestný konec kariéry

Marie Tomsová

Foto: Nextfoto.cz

Oblíbená televizní hlasatelka Marie Tomsová se potýká s vážnými zdravotními problémy. V 72 letech téměř zcela přišla o sluch na levém uchu, což ji donutilo ukončit divadelní kariéru. Přesto se nevzdává a nadále působí v rozhlase. Ztráta sluchu přitom není jen jejím problémem - postihuje až třetinu seniorů nad 65 let a může vést k závažným psychickým problémům.

Marii Tomsovou si diváci pamatují nejen jako televizní hlasatelku, ale také jako herečku z filmů jako Slunce, seno a pár facek. Bohužel se tato oblíbená hlasatelka již dva roky potýká s vážnou ztrátou sluchu. „Na levé ucho neslyším vůbec, pravé mi paní doktorka trochu zachránila, ale je to bolestný konec kariéry," svěřila se Marie Tomsová na křtu Cibulkova kalendáře.

Marie Tomsová přišla o sluch

Ztráta sluchu významně ovlivnila její profesní život. Musela se vzdát divadelního hraní, které bylo její velkou vášní. „Prostě to už nešlo," přiznává smutně. Přesto se nevzdává a nadále působí v Českém rozhlase Pardubice a Hradec Králové, kde má každou neděli vlastní fejeton. Marie Tomsová se navíc stala patronkou chrudimské firmy CityZen. „Jsem patronkou jejich edice Čeští mistři. Já mám například na prsou Špátovu kytici," prozradila s úsměvem na společenské akci, kterou navštívila.

Odborníci upozorňují, že ztráta sluchu může mít závažné psychické následky. U seniorů s poruchou sluchu je až o 47 % vyšší pravděpodobnost výskytu depresivních symptomů. „Je to frustrující," přiznává i sama Tomsová, která musí často žádat ostatní o zopakování toho, co říkají.

Je to běžné, míní odborníci

„Ztráta sluchu je nejčastějším senzorickým deficitem u starších lidí a může mít závažné dopady na jejich psychické zdraví. Až třetina lidí nad 65 let se s tímto problémem potýká. Často vidíme, že pacienti trpí sociální izolací, úzkostmi a depresemi, protože se stydí neustále žádat ostatní o zopakování toho, co říkají," řekla pro naší redakci MUDr. Jana Bernášová, Ph.D., specialistka na ORL a audiologii.

„Případy jako je ten paní Tomsové nejsou bohužel ojedinělé. Je ale důležité, že o svém problému otevřeně mluví, protože tím může pomoct dalším lidem v podobné situaci vyhledat včasnou pomoc,“ dodala lékařka.

Zdroje: autorský text, Blesk, vlastní dotazování