Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Washington Post ztratil 200 tisíc čtenářů kvůli odmítavému postoji k volbám

29. 10. 2024
Michaela Hanelová
Washington Post ztratil 200 tisíc čtenářů kvůli odmítavému postoji k volbám

ilustrační foto

Foto: Unsplash

Jeden z nejvlivnějších amerických deníků Washington Post čelí masivnímu odlivu předplatitelů poté, co se rozhodl nepodpořit žádného kandidáta v nadcházejících prezidentských volbách. Během několika dní přišel o více než 200 tisíc digitálních předplatitelů, což představuje přibližně 8 % z celkového počtu 2,5 milionu odběratelů.

Miliardář a majitel deníku Jeff Bezos v pondělí večer vystoupil s rozsáhlým vysvětlením na stránkách Washington Post. „Většina lidí věří, že média jsou zaujatá. Kdokoli, kdo to nevidí, nevěnuje realitě dostatečnou pozornost,“ uvedl ve svém prohlášení. Bezos argumentuje, že prezidentské podpory nemají žádný reálný vliv na výsledky voleb. „Žádný nerozhodnutý volič v Pensylvánii neřekne ‚Půjdu podle doporučení novin A. Neřekne to nikdo,“ dodal dále.

Rozhodnutí vyvolalo bouřlivou reakci nejen mezi čtenáři, ale i v samotné redakci. Tři členové redakční rady na protest rezignovali ze svých pozic. „Je to zbabělost, jejíž obětí je demokracie," prohlásil bývalý šéfredaktor Marty Baron. Legendární reportéři Bob Woodward a Carl Bernstein označili rozhodnutí za překvapivé a zklamající.

Washington Post přišel o stovky tisíc čtenářů

Načasování oznámení přišlo pouhých 11 dní před volbami. Proto také vyvolalo spekulace o skutečných motivech. Podle interních zdrojů měla redakce původně připravený koncept podpory viceprezidentky Kamaly Harrisové. Bezos připustil, že timing nebyl ideální. „Přál bych si, abychom tu změnu udělali dříve, v době vzdálenější od voleb a emocí kolem nich.“

Tento krok není ojedinělý. Nedávno podobné rozhodnutí učinil i deník Los Angeles Times, kde majitel Patrick Soon-Shiong také zablokoval plánovanou podporu Harrisové. V roce 2008 vydalo prezidentské doporučení 92 ze 100 největších amerických novin, zatímco v roce 2020 to bylo již jen 54 deníků.

Ztráta více než 200 tisíc předplatitelů představuje pro Washington Post významný ekonomický zásah. Deník již v loňském roce vykazoval finanční ztráty a musel propouštět zaměstnance. Někteří novináři proto veřejně prosí čtenáře, aby své předplatné nerušili.