V Plzni na Roudné vznikne nové evakuační středisko pro lidi v nouzi
Město Plzeň postaví nové evakuační středisko.
Foto: Unsplash
Myslivcům v Plzni se podařilo výrazně snižovat počty divokých prasat díky odlovu, který město finančně podporuje. Za poslední rok bylo odloveno přes pět set kusů, což pomohlo snížit problémy s divokou zvěří ve městě a jeho okolí. Dále radní města schválili nové evakuační středisko, které vznikne na Roudné.
Myslivci v Plzni zaznamenali za poslední rok významný úspěch, když se jim podařilo odlovit více než 500 divokých prasat, a to i díky finanční podpoře města. Významné zlepšení bylo dosaženo hlavně v honitbách Červený Hrádek-Újezd, Letkov-Božkov, Radčice, Nová Hospoda, Radobyčice, Litice a Malesice, kde bylo mezi listopadem 2023 a říjnem letošního roku odloveno 488 prasat.
💡NENECHTE SI UJÍT
Město Plzeň proplatilo odlov 203 z nich, a dalších 48 kusů bylo odloveno na nehonebních pozemcích. „To jsou pozitivní čísla, protože se podařilo odlovit téměř jednou tolik než za období v roce 2022 až 2023. Plánujeme, že v podpoře budeme pokračovat i v následujícím roce,“ uvedl redakci VímeVíc.cz Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.
Divoká prasata si zvykla na městské prostředí
Ten také zdůraznil, že k poklesu problémů s divokými prasaty v Plzni přispělo také jednání s majiteli pozemků v okrajových částech Plzně. „Vlastníky jsme požádali, aby o pozemky pečovali, řádně je zabezpečili a bioodpad vhazovali do určených nádob. Děkuji jim za důslednost. Bohužel ale v místech, kde lidé stále zakládají černé skládky s bioodpadem, monitorujeme i nadále větší výskyt prasat,“ dodal Tolar, s tím, že problémům čelí hlavně lokality na Valše a v Českém údolí.
💡NENECHTE SI UJÍT
Divoká prasata se výrazně přizpůsobila městskému prostředí a využívají možnosti, které jim lidé nabízejí – od skádek kolem zahrádkářských kolonií, rodinných domků a obytné zástavby po vyházené ovoce, ořechy a posekanou trávu. Navíc v neudržovaných a zarostlých zahradách najdou útulek. Prasata se v příměstských oblastech objevují zejména v podzimních a zimních měsících, kdy na polích a v lesích chybí potrava.
Evakuační středisko na Roudné a zázemí pro lidi v krizi
Další důležitý projekt, který město Plzeň zrealizuje, je rekonstrukce objektu na adrese Pod Všemi svatými 65 v Plzni na Roudné. Do tohoto objektu se přesune evakuační středisko, které dosud sídlilo v Kulturním domě Peklo. „Do prostor této městské budovy plánujeme z Kulturního domu Peklo přemístit evakuační středisko, tedy místo pro krátkodobé nezbytné ubytování osob v případě mimořádné události, například během povodní, požárů nebo při hromadných dopravních nehodách,“ uvedl nám Tomáš Kotora, radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality.
V domě na Roudné budou také nově vyhrazeny prostory pro přechodné krizové ubytování určené hlavně rodinám s dětmi a jednotlivcům, kteří se ocitli v ohrožení zdraví nebo života, například kvůli živelné pohromě nebo vyhoření bytu. „To je určeno především rodinám s dětmi a jednotlivcům, kteří se nacházejí v ohrožení zdraví či života – například živelní pohromou, vyhořením bytu a podobně, ocitli se v krizové životní a bytové situaci a nejsou schopni po přechodnou dobu řešit danou situaci vlastními silami,“ doplnila Světlana Budková, radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení.
Spolupráce s neziskovou organizací
Ta také dále uvedla, že město Plzeň spolupracuje i s nestátní neziskovou organizací Ponton, která se věnuje rodinám ze sociálně znevýhodněného prostředí. „S konceptem poskytnutí nouzového ubytování rodinám s dětmi, které se ocitly v krizové situaci, jsme seznámili také nestátní neziskovou organizaci Ponton, která s rodinami ze sociálně znevýhodněného prostředí, ohroženými ztrátou bydlení z důvodu nevyhovujících bytových podmínek, spolupracuje,“ doplnila Budková s tím, že organizace Ponton je připravena se podílet na podpoře svých klientů v případě, že by museli ubytování využít.
Zdroje: autorský text, město Plzeň