Stavba dálnice D7 odhalila vzácné archeologické poklady staré tisíce let!
Začala výstavba dálnice D7
Foto: ŘSD
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oficiálně zahájilo výstavbu nového úseku dálnice D7 mezi Slaným a Kutrovicemi. Tento 3,4 kilometru dlouhý úsek představuje klíčovou část chybějícího spojení mezi Prahou a průmyslovým severem České republiky.
Stavba, která vyjde na 532 milionů korun bez DPH, zahrnuje jak rozšíření stávající silnice I/7, tak vybudování zcela nového obchvatu obce Lotouš. Projekt počítá s výstavbou pěti mostů a protihlukové stěny o délce 600 metrů.
„Stávající silnice I/7 je extrémně vytížená, denně po ní projede až 15 tisíc vozidel, z nichž pětinu tvoří kamiony. Díky tomu, že letos zahájíme i dva zbývající úseky ve Středočeském kraji, dojde k propojení dálnice, která dnes končí u Knovíze, s hotovými částmi v Ústeckém kraji mezi Panenským Týncem a Louny,“ prozradil redakci Freelite.cz ministr dopravy Martin Kupka.
Budoucnost D7 je slibná
Během přípravných prací archeologové učinili významné objevy. Na místě budoucí dálnice nalezli hrob z období bylanské kultury datovaný do 8. až 7. století před naším letopočtem a pozůstatky sídliště z doby stěhování národů včetně několika pecí.
Dálnice D7 je klíčovým projektem pro spojení Prahy s průmyslovým Chomutovskem a Lounskem. Z celkové plánované délky 83 kilometrů je v současnosti v provozu téměř 60 kilometrů. „Ještě v průběhu prosince tohoto roku plánujeme zahájit realizaci zbylých dvou úseků dálnice D7 ve Středočeském kraji. Jde o sedmikilometrový úsek Kutrovice – Panenský Týnec a podobně dlouhou část dálnice mezi Knovízí a Slaným,“ řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.
Zdroje: ŘSD, autorský text, vlastní dotazování