Srdce Evropy se mění: Orbán, Fico a Babiš vytvářejí proruský blok!
ilustrační foto
Foto: Unsplash
Střední Evropa se může stát místem, kde vzniká silný proruský blok. Maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Robert Fico již nyní komplikují jednotný postoj Evropské unie vůči Rusku. K této dvojici by se mohl v příštím roce přidat i bývalý český premiér Andrej Babiš.
V samém srdci Evropy se formuje mocenský blok, který může výrazně zkomplikovat dosavadní jednotný postup Evropské unie vůči Rusku. Zatímco Viktor Orbán dlouhodobě blokuje některé sankce proti Rusku a Robert Fico otevřeně zpochybňuje podporu Ukrajině, Andrej Babiš se k této dvojici přibližuje svou novou politickou orientací.
Významným krokem směrem k proruské orientaci bylo vystoupení hnutí ANO z liberální frakce Renew Europe a připojení se k nové pravicové, antimigrační frakci Patriots v Evropském parlamentu. „Hnutí ANO je jen Orbánova loutka," prohlásil český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Dodal, že hnutí našlo spojence mezi proruskými nacionalisty a xenofoby v Evropském parlamentu.
Babišova strategie začíná být úspěšná
Nedávné krajské volby navíc ukázaly, že Babišova strategie může být velmi úspěšná. Hnutí ANO totiž zvítězilo v deseti ze třinácti krajů a získalo 35 procent hlasů, což představuje výrazný nárůst oproti předchozím volbám. Tento výsledek může předznamenávat změnu politického kurzu České republiky po parlamentních volbách v roce 2025.
Robert Fico se po svém návratu k moci na Slovensku rychle zařadil po bok Viktora Orbána. Jeho nedávné výroky o falešné démonizaci ruského prezidenta Putina a zpochybňování západní podpory Ukrajiny jasně ukazují jeho proruskou orientaci. Podobně jako Orbán tvrdí, že kdyby byl Donald Trump prezidentem USA, válka na Ukrajině by nebyla.
Vytvoření proruského bloku v Evropě je rizikové
Vytvoření silného proruského bloku ve střední Evropě může mít závažné důsledky pro evropskou jednotu v klíčových otázkách. Podpora Ukrajiny může být výrazně oslabena, prosazování dalších sankcí proti Rusku se může zkomplikovat a společná migrační politika EU může být blokována.
„Česká vláda by byla pravděpodobně alespoň rétoricky podobná té současné slovenské – proti EU, více nacionalistická, méně proukrajinská a pasivní," říká ředitel Mezinárodního institutu politických věd na Masarykově univerzitě v Brně Petr Kaniok. „Česká republika by prostě přestala provádět dnešní konstruktivní politiku a vrátila by se k Babišovu pojetí EU jako bankomatu."
Zdroje: Politico.eu, autorský text