Povodně 2024: Ze svědeckých výpovědí mrazí, hasiči nespali přes 48 hodin
Do akce byly nasazeny i vrtulníky.
Foto: HZS
I naše redakce se rozhodla vyrazit do terénu a prozkoumat nejvíce postižená místa, která zasáhly bleskové povodně. Na některých místech se lidé dostali do stavu, že je potkala i více než stoletá voda. Lidé jsou zoufalí, pomáhají si navzájem a hasiči padají únavou. Z jejich svědeckých výpovědí mrazí.
V časných ranních hodinách se obcí Rapotín u Šumperka rozezněly varovné sirény, které upozorňovaly hrozící nebezpečí povodně. Místní dobrovolní hasiči okamžitě zahájili intenzivní záchranné práce.
Velitel hasičské zbrojnice, který je již více než pětadvacet hodin v nepřetržitém nasazení, popisuje situaci s profesionálním klidem, přestože je zřejmé, že obec čelí mimořádné události.
„Všichni kluci jdou do nasazení naplno, ačkoliv každý z nás má za sebou několikahodinovou směnu. Ale musíme těm lidem pomáhat, tady není čas na to, abychom přemýšleli nad tím, že se nám chce spát,“ řekl Martin Čech, velitel hasičů.
Řeka Desná se rozlila po městě, lidé jsou zoufalí
Řeka Desná, která protéká Rapotínem, se vylila z koryta v ulici Desné, kde voda dosahuje výšky 10 až 15 centimetrů. Hladina řeky dosáhla třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně, což představuje vážné ohrožení pro místní obyvatele.
Hasiči již evakuovali nejbližší domy, avšak někteří obytelé se rozhodli zůstat ve svých domovech navzdory varování. Tato situace klade na záchranné složky dodatečný tlak, neboť musí neustále monitorovat bezpečnost těch, kteří odmítli opustit ohrožené oblasti.
Na Jesenicku stále probíhá společně s hasiči evakuace. Ve spolupráci s AČR jsou nasazeny vrtulníky - policejní i vojenský. Pomáhají primárně se záchranou osob z nepřístupných oblastí a také zajišťují zásobování.#policieolk pic.twitter.com/n6yXDjjdeU
— Policie ČR (@PolicieCZ) September 15, 2024
Hasiči musí odstraňovat i popadané stromy a kmeny
Největším problémem pro záchranáře jsou v tuto chvíli plovoucí kmeny, větve a další naplaveniny, které se nahromadily na úrovni místního kostela a vytvořily nebezpečnou překážku v toku řeky. Tento špunt hrozí dalším zhoršením povodňové situace.
Martin Čech a jeho tým proto povolali speciální techniku, včetně sedmnáctimetrových nůžek ze Zábřehu a dalších strojů z okolních měst, aby pomohly s odstraněním těchto překážek. „Je to skutečně náročné, máme co dělat,” řekl mluvčí hasičů.
Silnice jsou zatopené, hasiči nemohou projet
Záchranné práce komplikují nejen rozsáhlé záplavy, ale také poškozená infrastruktura. Mnoho silnic je neprůjezdných kvůli podemletí nebo zaplavení, což ztěžuje přepravu materiálu a záchranu osob.
Navíc se celý kraj potýká s rozsáhlými výpadky elektřiny, což představuje další výzvu pro záchranné složky i místní obyvatele. Zvláště kritická je situace pro osoby závislé na elektrických zdravotnických přístrojích, jako jsou kyslíkové koncentrátory.
Zdroje: autorský text,HZS