Německo a Česko pozastavuje azyl pro Syřany. Některé vyhostí ze zěmě
Foto: Pexels
Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) učinil přelomové rozhodnutí pozastavit veškerá rozhodnutí o žádostech o azyl podaných syrskými občany. Důvodem je pád režimu Bašára Asada a následná politická nejistota v zemi. Podobná opatření přijala i Česká republika.
Situace je podle BAMF velmi nepřehledná a není jasné, jak se politické poměry v Sýrii vyvinou. Již schválené žádosti o azyl však zůstanou v platnosti, aby se předešlo nejistotě u Syřanů, kteří již v Německu získali ochranu. Podle tamních úřadů by navíc nebylo spravedlivé, aby tito lidé odnášeli problémy za druhé.
Německo pozastavuje azyl pro Syřany
Pro Německo jde o zásadní krok, neboť od roku 2014 tvoří Syřané největší skupinu žadatelů o azyl v zemi. Podle aktuálních informací zde našlo domov než 900 000 Syřanů. Podle právních expertů by nyní mohly tisíce z nich čelit povinnosti opustit zemi. Hesenský ministr vnitra Roman Poseck zdůraznil, že je nutné trvat na návratu Syřanů do jejich vlasti, ať už dobrovolně nebo formou deportací. Zvláštní důraz klade na osoby se záznamy v trestním rejstříku.
Česká republika na situaci reaguje obdobně. Expertka na islám Susanne Schröterová však varuje před novou uprchlickou vlnou v důsledku případného útlaku menšin novými vládnoucími skupinami. Europoslankyně ODS Veronika Vrecionová hodnotí pád Asadova režimu jako potenciálně problematický pro celou Evropu.
Česko podnikne stejné kroky
Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer varuje před možnou masivní uprchlickou vlnou, zejména s příchodem zimy. Německo již zpřísnilo svou migrační politiku. Nedávno schválený bezpečnostní balíček obsahuje přísnější pravidla pro deportace odmítnutých žadatelů o azyl a další bezpečnostní opatření.
Německo také zavedlo kontroly na všech svých pozemních hranicích. Zda budou podobné kontroly zavedeny i na českých hranicích, je momentálně v řešení bezpečnostních složek České republiky.
Zdroje: AlJazeera, DW.com, schengen.news