Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Kim v pasti: Severokorejští vojáci v Rusku poznávají pravdu o své vlasti

17. 11. 2024
Michaela Hanelová
Kim v pasti: Severokorejští vojáci v Rusku poznávají pravdu o své vlasti

Severokorejští vojáci jsou v šoku

Foto: Unsplash

Severokorejský režim čelí nečekanému problému. Vojáci vyslaní do Ruska poprvé vidí svět za hranicemi své izolované země a uvědomují si, jak zoufale zaostalá jejich vlast je. Experti varují, že toto prozření může mít dlouhodobé následky pro stabilitu režimu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un čelí nečekanému problému. Tisíce vojáků, které poslal bojovat po boku Rusů na Ukrajině, poprvé v životě vidí svět za hranicemi své izolované země. A to, co spatří, jim otevírá oči - jejich vlast je ve srovnání i s válkou zasaženým Ruskem zoufale chudá a zaostalá.

Podle nejnovějších informací západních zpravodajských služeb už Pchjongjang vyslal do Kurské oblasti více než 10 tisíc vojáků. Ti mají pomoci Rusům v boji proti ukrajinským silám. Pro většinu z nich je to vůbec první cesta za hranice Severní Koreje.

Mladí chlapci poznávají svět

„Většina těchto vojáků jsou obyčejní venkovští chlapci nebo nižší důstojníci, kteří nikdy neviděli nic jiného než svou vlast. Když teď uvidí život za hranicemi, nevyhnutelně si začnou klást otázku, proč jejich země není alespoň tak bohatá jako Rusko," vysvětluje profesor Andrej Lankov z univerzity Kookmin v Soulu.

I když budou nasazeni především v oblastech zasažených boji, už samotná cesta jim ukáže, jak vypadá život mimo KLDR. „Přestože uvidí hlavně frontové linie a vesnice zničené válkou, setkají se i s běžným ruským venkovem. A i ten jim ukáže, jak moc je jejich země zaostalá," dodává Lankov.

Režim se bojí prozření své chudoby

Severokorejské vedení si je tohoto rizika dobře vědomo. Proto se snaží kontakt svých vojáků s okolním světem co nejvíce omezit. „Objevily se zprávy, že vojáky raději přepravují letecky. Pravděpodobně nechtějí, aby při cestě vlakem viděli ruská města a uvědomili si rozdíl," říká profesor Dan Pinkston z univerzity v Soulu.

Ti, kteří se z fronty vrátí živí, si domů přinesou zkušenosti, které jsou v přímém rozporu s oficiální propagandou. Ta obyvatelům KLDR tvrdí, že jejich země patří mezi nejvyspělejší státy světa. Experti však upozorňují, že většina vojáků si své poznatky nechá pro sebe.

„Tito lidé od dětství vědí, co nesmějí říkat. Nebudou riskovat své životy tím, že by mluvili o tom, co viděli," vysvětluje Lankov. „Navíc je Kim Čong-un štědře odmění a budou považováni za národní hrdiny. To je udrží v tichosti.“

Tvrdé tresty za západní vlivy

Severokorejský režim už desetiletí izoluje své obyvatele od jakýchkoli zahraničních vlivů. V posledních letech tato kontrola ještě zesílila. „Úřady tvrdě trestají i sledování zahraničních filmů nebo poslech zahraniční hudby. Dokonce i určitý typ oblečení nebo účesu může být důvodem k zatčení, pokud ho policie vyhodnotí jako západní," upozorňuje Pinkston.

Přesto se experti domnívají, že zkušenost severokorejských vojáků z Ruska může mít dlouhodobý dopad. „Dnešní kapitáni se za pár let stanou generály. A jejich pochybnosti o severokorejském systému porostou," uzavírá profesor Lankov. „I když to nebude mít okamžitý politický význam, časem by tyto pochybnosti mohly nabýt na důležitosti."