Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Zpravodajství

Tento dopis nikdy neotvírejte. Pokud vám přijde, neudělejte zásadní chybu

31. 1. 2025
Jan Hrdlička
Tento dopis nikdy neotvírejte. Pokud vám přijde, neudělejte zásadní chybu

Čechům chodí falešné dopisy.

Foto: Freepik

Podvodníci straší živnostníky falešnými obsílkami. Posílají jim oficiálně vypadající dopisy s červeným pruhem a razítkem, které se tváří jako úřední dokumenty. Za podvodem stojí údajná Česká komora firem a živnostníků, která cílí především na nové podnikatele.

Princip podvodu je jednoduchý. Čerstvý živnostník dostane dopis, který vypadá jako potvrzení o zápisu do registru. K němu je připojena výzva k zaplacení poplatku kolem 2500 korun. Mnoho lidí částku zaplatí, protože si myslí, že jde o povinnou platbu související se založením živnosti.

Ve skutečnosti jde o trik katalogové firmy, která se pouze tváří jako česká instituce. Problém trvá už od roku 2020 a stále pokračuje. Podvodníci vydělávají jen na tom, že rozešlou falešné obsílky. Žádný takový poplatek přitom živnostníci platit nemusí.

Tento dopis nikdy neotvírejte.
Foto: Freepik

Na tento dopis nikdy nereagujte

Pokud někdo částku uhradí, dostane se do seznamu adresátů a začnou mu chodit další výzvy k platbě. Podvodníci dokonce vyhrožují předžalobními výzvami, exekucemi a úroky z prodlení. Právníci však upozorňují, že státní orgány s podnikateli komunikují výhradně přes datové schránky. Pokud tedy přijde podobný dopis poštou, je to první varovný signál.

Za podvodem údajně stojí slovenský podnikatel Milan Manák. Jeho firma má základní kapitál pouhých tisíc korun a sídlí na několika virtuálních adresách. Fyzicky je prakticky nedohledatelná. Na uvedených adresách nikdo nesídlí a na e-mailové dotazy firma nereaguje.

Jedná se o podvod, který vás připraví o peníze.
Foto: Freepik

Dejte si pozor, nebo přijdete o peníze

Dopisy obsahují několik podezřelých znaků. Objevují se v nich špatně přeložené slovenské výrazy jako "predžalobná výzva". Firma také odkazuje na obchodní podmínky, které v dopise chybí. Navíc nemá žádné právo provádět exekuce nebo rozhodovat o platbách - to může pouze soud.

Pokud se někdo stane obětí tohoto podvodu, měl by podat trestní oznámení. Policie eviduje podobné případy po celé republice. Doporučuje na dopisy nereagovat, protože jde v podstatě o nevyžádanou poštu. Před zaplacením je také dobré si firmu prověřit na internetu, kde už před těmito podvodníky mnoho lidí varuje.

Problémem je, že úřady zatím nemají účinné nástroje, jak proti těmto praktikám zasáhnout. Česká obchodní inspekce tvrdí, že jde o vztah mezi podnikateli, který nespadá do jejich kompetence. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se případem také nezabývá.

Zdroje: autorský text