Na jih Moravy se valí stoletá voda, Brno před ní není chráněno, říká hejtman
ilustrační foto
Foto: HZS
Jihomoravský kraj se připravuje na příchod extrémních povodní, které by mohly dosáhnout úrovně stoleté vody. Situace je obzvláště kritická pro Brno, které v současnosti nemá dostatečnou protipovodňovou ochranu.
Ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma varoval, že jihomoravské obce musí aktivovat své povodňové plány a připravit se na nejhorší scénář. Vodohospodáři již nyní odpouštějí maximum vody z Brněnské přehrady a očekávají, že voda bude přepadat přes hráz.
Podle předpovědí se očekává, že druhé a třetí stupně povodňové aktivity budou dosaženy v horních částech toků v sobotu a v nižších částech v noci na neděli. Povodí Moravy se snaží uvolnit co nejvíce prostoru v nádržích, ale předpokládá se, že to nebude stačit k zachycení všech očekávaných průtoků.
Brno je v obzvláště zranitelné pozici, protože město není chráněno před stoletou vodou a komplexní protipovodňová ochrana se teprve buduje. Přibližně 10 kilometrů čtverečních města s asi 24 000 obyvateli není v současnosti chráněno před následky povodní.
„Snížíme a oddálíme kulminaci, abychom se připravili. Stoprocentně ale budou dosaženy třetí stupně. Veřejnost to musí brát vážně, uvolňovat záplavová území a připravit se na stoletou vodu, bohužel město není stoprocentně chráněno,“ sdělil Tůma.
Vodohospodáři zvyšují odtoky z nádrží podle potřeby, aby se připravili na příchod povodňové vlny. Hejtman Jan Grolich svolal jednání se starosty obcí s rozšířenou působností, aby koordinovali přípravy na blížící se nebezpečí. Hasiči mezitím pokračují v pytlování a řeší události související s nepříznivým počasím.
Obyvatelé Brna a okolních oblastí by měli být ve vysoké pohotovosti a bedlivě sledovat aktuální informace od úřadů. Situace zůstává velmi vážná a dynamická. S ohledem na probíhající výstavbu protipovodňových opatření v Brně je město nyní obzvláště zranitelné vůči potenciálním záplavám.
Zdroje: autorský text, rozhovor