Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Nákupy

Obchodní řetězce testovali novinku. Tohle jste nečekali, čeká nás výrazné zlepšení

19. 1. 2025
Jan Hrdlička
Obchodní řetězce testovali novinku. Tohle jste nečekali, čeká nás výrazné zlepšení

Nový trend v záloze pet lahví se osvědčil.

Foto: Freepik

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Kaufland a Lidl, aby se podíval, jak se jim daří se sběrem PET lahví a plechovek. Oba řetězce už dva roky testují, jak by mohl fungovat systém záloh. Učí zákazníky, jak správně vracet lahve a plechovky, a sbírají jejich názory.

Ministr životního prostředí Petr Hladík ve čtvrtek 16. ledna navštívil pražské pobočky Kauflandu a Lidlu. Setkal se tam s vedením obou řetězců a prohlédl si, jak funguje vracení PET lahví a plechovek. První dva roky testování dopadly dobře. Zákazníci si systém pochvalují a rádi ho využívají, i když je zatím dobrovolný.

Revoluce v ekologii díky těmto obchodníkům

Filip Šlampa ze společnosti Kaufland prozradil, že zavedení záloh je důležitý krok k lepší recyklaci odpadu. Kaufland chce, aby nový systém byl spravedlivý a fungoval dobře pro všechny - od výrobců přes obchody až po zákazníky. Upozorňuje ale, že je potřeba všechno dobře připravit a domluvit se všemi partnery.

Obchodníci podporují zálohování lahví.
Foto: Freepik

Ministr Hladík je s výsledky spokojený. Sám si několikrát povídal se zákazníky u automatu na lahve a většinou slyšel jen chválu. Věří, že dobré zkušenosti přesvědčí i další obchodníky, aby se do systému zapojili.

Zákazníci jsou s touto akcí naprosto spokojení

Jak jsou zákazníci spokojení s vracením lahví? Podle průzkumu v Kauflandu a Lidlu to vypadá dobře. Více než třetina lidí vrací lahve jednou týdně a 13 procent dokonce častěji.

Zajímavé je, že většině zákazníků nevadí mít doma nesešlápnuté lahve, než je odnesou zpátky do obchodu. Sedm z deseti lidí je skladuje přímo v bytě - třeba v komoře, předsíni nebo na balkoně. Zbytek je má ve sklepě nebo garáži.

Ministr Hladík připomíná, že samotné třídění nestačí. I když Češi třídí docela dobře, pořád hodně odpadu končí na skládkách nebo v přírodě. Každý rok tak přijdeme o materiál za půl miliardy korun.

Zdroje: autorský text