Zákazníci se v obchodech neumí chovat.
Foto: Unsplash
Každý z nás to zažil. Stojíte v supermarketu a narazíte na roztátou zmrzlinu v regálu s chlebem nebo na mléko ležící na zemi. Proč se Češi chovají takhle bezohledně? A jak to vypadá v zahraničí?
Nakupování je pro mnohé z nás denní rutina. Jenže jsou mezi námi tací zákazníci, kteří se v obchodech neumí chovat. A pravidla slušnosti jim nic neříkají. Výsledkem jsou regály plné zboží, které tam nepatří – od trvanlivých potravin až po zkažené chlazené produkty, které někdo nechal.
💡NENECHTE SI UJÍT
Jak nám prozradila pokladní z jednoho českého supermarketu, podobné situace nejsou výjimkou a dějí se každý den. „Denně nacházíme zboží na špatných místech. Nejhorší je, když se mražené výrobky válejí mimo mrazáky. Ty už musíme vyhodit,“ řekla nám prodavačka z nejmenovaného supermarketu, která dodala, že částky, které se vyúčtují za odepsané zboží, jsou v řádech tisíců.
Češi se v obchodech chovají odporně
Zatímco u nás se tyto problémy objevují pravidelně, v sousedních zemích, mezi které patří Německo nebo Polsko, je situace výrazně odlišná. „V Německu jsem něco takového neviděl. Lidé si tam víc váží práce druhých,“ podělil se o svou zkušenost český zákazník Michal, který často jezdí za nákupy do Polska.
Zeptali jsme se několika zákazníků, jak se k vracení zboží na správné místo staví. Odpovědi byly různorodé a velmi překvapivé. „Vždycky vracím zboží na své místo. Je to přece slušnost. Ani mě nenapadne to jen tak někde nechat,“ říká sympatická zákaznice. „Já si na to dávám pozor. Když si uvědomím, že něco nechci, radši jdu zpátky a vrátím to,“ potvrzuje pravidelný návštěvník hypermarketů.
💡NENECHTE SI UJÍT
Následky nepořádku: vyšší náklady i plýtvání
Na druhé straně jsou však i ti, kteří své chování přiznávají bez jakéhokoliv studu.
„Prostě to nechám tam, kde stojím. Nechce se mi chodit zpátky přes celý obchod,“ přiznává mladý muž. „Neřeším to. Personál je tu od toho, aby uklidil,“ tvrdí nakupující seniorka.
Jenže právě ti zákazníci, kteří zboží nevrací na svá místa, si mnohdy neuvědomují, že to není jen o tom, že to má prodavač uklidit. Je to zátěž především pro životní prostředí, ale také naše peněženky. Potraviny, které se zkazí, musí být odepsány. Následně se tato ztráta musí někde projevit a je jasné, že se to projeví na cenách potravin, kterými pohrdáme a plýtváme jimi.
Zdroje: autorský text, rozhovor, vlastní dotazování