Alarmující výsledky ČOI: Co odhalily kontroly bazarů a zastaváren?
ilustrační foto
Foto: Unsplash
Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila znepokojující výsledky své nejnovější kontrolní akce zaměřené na bazary a zastavárny. Některé z těchto výsledků jsou více než špatné a inspektoři porušování pravidel potrestali velkou pokutou.
V období od poloviny dubna do konce července 2024 provedli inspektoři celkem 124 kontrol, přičemž v 68 případech odhalili porušení platných právních předpisů. To znamená, že více než polovina kontrolovaných provozoven (54,84 %) se dopustila nějakého prohřešku.
Nejčastější prohřešky provozovatelů
Kontroly se zaměřily především na dodržování tří hlavních zákonů: zákona o praní špinavých peněz, zákona o ochraně spotřebitele a zákona o omezení provozu zastaváren v nočních hodinách. Nejvíce pochybení bylo zjištěno v oblasti ochrany spotřebitele.
Ve 28 případech inspektoři odhalili porušení zákona č. 253/2008 Sb. Nejčastějším prohřeškem bylo zanedbání povinnosti identifikovat klienta, což se stalo ve 23 případech. Dalších 6 provozoven neprovedlo řádné proškolení svých zaměstnanců, jak zákon vyžaduje.
Nedostatky v ochraně spotřebitele
Alarmující je počet zjištěných porušení zákona o ochraně spotřebitele - celkem 85 případů. Mezi nejčastější prohřešky patřilo:
- Nevyznačení informace o použitém výrobku nebo vadě na dokladu (23 případů)
- Nedostatečné informování o reklamačních podmínkách (17 případů)
- Neseznámení zákazníka s cenou zboží a služeb (16 případů)
- Neinformování o možnostech mimosoudního řešení sporů (9 případů)
- Nevydání dokladu o koupi nebo vydání neúplného dokladu (8 případů)
Sankce a důsledky
ČOI na základě zjištěných pochybení udělila v daném období 57 pokut v celkové výši 92 500 Kč. Tyto sankce již nabyly právní moci a představují jasný signál pro provozovatele bazarů a zastaváren, že porušování předpisů nebude tolerováno.
„Výsledky kontrol ČOI jsou alarmující. Ukazují na systémový problém v sektoru bazarů a zastaváren. Je zřejmé, že mnozí provozovatelé buď neznají své zákonné povinnosti, nebo je vědomě ignorují. To může mít vážné důsledky nejen pro spotřebitele, ale i pro bezpečnost celého finančního systému,“ řekl naší redakci Petr Novák, odborník na spotřebitelské právo.
Srovnání s minulostí a výhled do budoucna
Letošní výsledky jsou bohužel srovnatelné s loňským rokem, kdy bylo také zjištěno porušení předpisů ve více než polovině kontrolovaných provozoven. Tento trend naznačuje, že problém má dlouhodobý charakter a bude vyžadovat systematické řešení.
ČOI plánuje v intenzivních kontrolách pokračovat i v budoucnu. Zároveň zvažuje posílení osvětové činnosti, aby provozovatelé lépe porozuměli svým zákonným povinnostem. Vzhledem k vysokému počtu zjištěných pochybení by spotřebitelé měli být při nákupech v bazarech a zastavárnách mimořádně obezřetní. Je důležité vždy trvat na řádném dokladu o koupi a všech zákonem stanovených informacích.
Zdroje: ČOI , autorský text, vlastní dotazování, rozhovor