Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

První okamžiky lidského života očima vědců. Děje se něco nevysvětlitelného, říká lékařka

12. 8. 2024
Michaela Hanelová
První okamžiky lidského života očima vědců. Děje se něco nevysvětlitelného, říká lékařka

ilustrační foto

Foto: Pexels

Narození zdravého dítěte je zázrak, který si zaslouží naši pozornost. Jen každé třetí počaté lidské embryo má šanci stát se novým životem. Nejranější fáze lidského života jsou plné překážek, které ne každý zárodek dokáže překonat.

Aktuální výzkum českých vědců, publikovaný v prestižním časopise Nature Communications, odhaluje tajemství vzniku nového lidského života. Studie se zaměřila na první embryonální dělení, které nastává krátce po oplodnění.

„Zjistili jsme, že prostorová orientace buněčného dělení oplozeného vajíčka není náhodná a významně ovlivňuje šanci na úspěšný embryonální vývoj,“ řekl redakci Freelite.cz první autor publikované studie MUDr. Volodymyr Porokh z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

První okamžiky lidského života jsou náročné

V tomto okamžiku se mateřské a otcovské chromozomy poprvé setkávají a nová genetická informace musí být rovnoměrně rozdělena do dvou dceřiných buněk. Tento proces je klíčový pro vznik nového organismu.

Vědci zjistili, že prostorová orientace buněčného dělení není náhodná a významně ovlivňuje úspěšnost embryonálního vývoje. Výsledky studie opravují tradiční učebnicová schémata, která byla založena na pokusech na myších, jejichž reprodukční biologie se od lidské značně liší.

Proces zkoumání trvá několik let

Unikátní pohled na nejranější fáze lidského života umožnily vědcům záznamy časosběrného snímání vývoje embryí, pořízené v rámci léčby neplodnosti. IVF centra monitorují vývoj embryí již více než 15 let, což pomáhá embryologům lépe posoudit kvalitu embrya a jeho vhodnost pro přenos do dělohy.

Biologický proces, který výzkumníci zkoumali, trvá 2–3 hodiny. Celá studie však byla opravdový maraton. „Sběr záznamů probíhal víc než 4 roky. Pak jsme museli čekat, až klinika obdrží zprávu od pacientů, jak těhotenství dopadlo. Museli jsme nasbírat dostatečné množství dat, aby náš soubor byl reprezentativní a my mohli vyvozovat obecné závěry. Jenom recenzní řízení článku pak zabralo skoro rok,“ prozradila redakci Freelite.cz PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D.

Zdroje: Freelite.cz, autorský text, rozhovor, vlastní dotazování