Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Léčba krevních nádorů zaznamenává významný pokrok, pacienti žijí kvalitněji

29. 11. 2024
Michaela Hanelová
Léčba krevních nádorů zaznamenává významný pokrok, pacienti žijí kvalitněji

Léčba leukémie není tak náročná.

Foto: Unsplash

Léčba nádorových onemocnění krve prochází v posledních letech dramatickou proměnou. Zatímco dříve znamenala diagnóza pro pacienty často drastické omezení kvality života, dnes díky moderním léčebným metodám mohou mnozí vést téměř běžný život.

Spektrum krevních malignit je nesmírně široké - od akutních forem, které mohou pacienta bezprostředně ohrozit na životě, až po chronická onemocnění s pozvolným průběhem. Zajímavostí je, že některé formy chronické leukémie dokonce ani nevyžadují okamžitou léčbu a pacienti pouze docházejí na pravidelné kontroly.

„Pacienti často zažívají šok, když jim sdělíme diagnózu leukémie – tedy rakoviny krvetvorných buněk. Poté následuje období, kdy se s touto informací snaží vyrovnat. U některých pacientů s chronickou leukémií není nutná léčba, protože nemoc není agresivní a léčba by jim mohla více uškodit než pomoci. Když jim toto vysvětlíme, mnozí tomu zpočátku nevěří," říká prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D., přední odborník z Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno.

Moderní léčba přináší revoluci v péči

Zásadní průlom představují nové typy cílené protinádorové terapie, které jsou dostupné stále širšímu okruhu pacientů. Ve srovnání s klasickou chemoterapií mají tyto terapie výrazně méně vedlejších účinků. „U chronické lymfocytární leukémie jsme například u mnoha pacientů přešli od infuzních terapií k tabletové formě léčby. To samo o sobě vede k výraznému zlepšení kvality jejich života," popisuje profesor Doubek.

Významným faktorem, který přispívá ke zlepšení kvality života pacientů, je také pokročilá podpůrná léčba. „Nemocní jsou tedy více doma, se svými blízkými, a řada z nich může dělat všechny činnosti, na které jsou zvyklí. To má velmi důležitý pozitivní dopad na kvalitu jejich života," zdůrazňuje profesor Doubek.

Život po léčbě se výrazně zlepší

Po ukončení léčby následuje pečlivé sledování pacientů v rámci dispenzarizace. Lékaři monitorují možné kardiologické komplikace, funkce ledvin i riziko infekčních onemocnění.

„Pacienti s leukémií žijí často stejně dlouho jako jejich vrstevníci a občas se u nich objeví i další nádorová onemocnění. Vzhledem ke stárnutí populace a rostoucím úspěchům v léčbě onkologických pacientů se s touto situací budeme setkávat stále častěji," vysvětluje profesor Michael Doubek.

Odborníci také zdůrazňují význam celkové životní pohody. „Je důležité, aby člověk měl zázemí, které mu umožní být spokojený – práci, která ho naplňuje, oporu v rodině, záliby. I když je během nemoci obtížné vést radostný život, právě to je klíčové," uzavírá profesor Doubek.

Zdroje: tisková zpráva, rozhovor, autorský text, vlastní dotazování, vědecká studie