Jede vaše dítě poprvé na letní tábor? Psycholožka prozradila, co byste mu neměli říkat
ilustrační foto
Foto: Pexels
Letní prázdniny jsou v plném proudu a mnoho rodičů se rozhodlo poslat své na letní tábor. Pro většinu dětí to bude první zkušenost s odloučením od rodiny a s pobytem v cizím kolektivu. Psycholožka prozradila, co byste mu neměli říkat.
Každé dítě vnímá odloučení od rodiny jinak. Některé se těší, druhé z toho může mít velké trauma. Především je důležité dítěti vysvětlit, proč na tento tábor jede. „Rodiče s ním musí v klidu mluvit. Klidně mu řekněte, že jste jako malé děti také jezdili na tábory a poznali jste mnoho nových lidí. Dítě potřebuje vědět, že jeho rodiče tam byli také,“ prozradila psycholožka Ivana Schmitzová.
Děti se velmi často bojí, jak to na takovém táboře bude fungovat. Je důležité jim říct, že tábor je především zábava, nikoliv trest. „Pokud má dítě z odjezdu na tábor obavy, je vhodné se předem domluvit, jakým způsobem se může s rodiči spojit. Ujasněte si, na koho se mohou obrátit v případě problém. Některé tábory dovolují dětem mít telefon, někde vás spojí pomocí instruktorů," dodala dále psycholožka.
Dítě jede poprvé na tábor
Podle psycholožky je zásadní dítě předem připravit na to, co ho na táboře čeká. Důležité je také probrat možné problémy, které by mohly nastat. „Při rozhodování o pobytovém táboře by rodiče měli zvážit především to, zda je jejich dítě dostatečně samostatné, jestli už někdy spalo mimo domov, jak se dítě chová u prarodičů bez přítomnosti rodičů a jak se adaptuje na novou skupinu dětí,“ prozradila psycholožka.
Podle psycholožky je také důležité zvážit, jak dítě dokáže komunikovat s dospělými a jak zvládá neznámé situace. Dále je třeba zohlednit, zda dítě trpí nočními můrami a jestli zvládá samostatné spaní. Pokud mají rodiče možnost, ideální je na tábor poslat dítě se starším sourozencem, příbuzným nebo dobrým kamarádem. Je důležité se vyvarovat srovnávání s ostatními. „Místo toho dítě motivujte a ujistěte ho, že tábor je skvělou příležitostí k navázání nových přátelství a dobrodružství.“
Zdroje: redakce, autorský text, vlastní dotazování, rozhovor s psycholožkou