Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Generace Z čím dál častěji trpí depresí. Podle odborníků v tom není sama, počty nemocných rostou

16. 5. 2024
Michaela Hanelová
Generace Z čím dál častěji trpí depresí. Podle odborníků v tom není sama, počty nemocných rostou

ilustrační foto

Unsplash

Mnoho lidí tvrdí, že se potýká s depresí, ale realita nemusí být zcela jednoznačná. Mít smutný den ještě neznamená, že člověk trpí depresí, ale na druhou stranu, nikdy se nemá nic podceňovat. Deprese opravdu existuje a má vážné dopady. Jak tedy skutečně rozpoznat depresi?

Smutek a deprese se mezi mladými často projevují hlavně u studentů středních a vysokých škol. Tito lidé se nacházejí v životní fázi, kdy začínají více hledat společnost svých vrstevníků a kamarádů. Právě pro ně je sociální kontakt velmi důležitý, uvádí tato vědecká studie.

„Chtěla bych dodat, že jedna velmi zajímavá studie na téma nedobrovolné samoty, která je spojena s osamělostí, ukázala, že mozek na tuto samotu reaguje podobně jako na fyzickou bolest. Můžeme říci, že osamělost doslova bolí. A právě z těchto pocitů se mohou vyvíjet další psychické obtíže,“ prozradila naší redakci psycholožka.

Rozchod může vyvolat rozvoj depresivních symptomů, ale obvykle sám o sobě není jejich příčinou. To dokládá případ filmového kritika Kamila Fily, který veřejně promluvil o své zkušenosti s těžkou depresí. V rozhovoru uvedl, že jeho deprese se poprvé objevila po rozchodu s dlouholetou přítelkyní, se kterou měl vážný vztah.

Depresi může spustit rozchod nebo jiná životní událost

To však na začátku může vypadat, že rozchod byl hlavní příčinou, ale deprese je složitější a má více spouštěčů, uvádí vědecká studie. Rizikovým faktorem může být i konzumace alkoholu a drog. Právě návykové látky mění fungování mozku. Čím je deprese větší, tím silnější vnitřní bolest jedinci zažívají.

Někdy může dosáhnout takové míry, že lidé mají pocit, jako by jim ulevilo, kdyby si doslova zatloukli hřebík do hlavy, píše tato vědecká studie. Pro osoby trpící depresí může být sebepoškozování způsobem, jak si dočasně ulevit od bolesti. Pro lidi s depresí může sebepoškozování představovat únik, který se může proměnit v závislost a návyk.