Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Genderová rovnost v parlamentech: Cesta k rovnováze a překonávání chudoby žen

17. 9. 2024
Jan Hrdlička
Genderová rovnost v parlamentech: Cesta k rovnováze a překonávání chudoby žen

ilustrační foto

Zdroj: Copilot-vytvořeno redakcí

Pokrok v oblasti zrovnoprávnění žen a mužů je stále pomalý, ale postupně se zlepšuje. Podle nejnovější zprávy organizace OSN Ženy (UN Women) došlo v posledních letech k určitým pozitivním změnám, ale k dosažení skutečné genderové rovnosti je ještě dlouhá cesta.

Zastoupení žen v parlamentech roste, ale pomalu

Jedním z hlavních ukazatelů pokroku je zastoupení žen v národních parlamentech. V současnosti ženy obsazují každé čtvrté parlamentní křeslo, což představuje výrazný nárůst oproti situaci před deseti lety.

Přesto je cesta k vyrovnanému zastoupení žen a mužů v zákonodárných sborech stále dlouhá. Podle odhadů UN Women by mohlo být genderové parity v parlamentech dosaženo nejdříve v roce 2063.

Boj s chudobou žen zůstává hlavním tématem

Dalším důležitým aspektem je ekonomické postavení žen. Zpráva uvádí, že podíl žen a dívek žijících v extrémní chudobě klesl pod 10 %. To je pozitivní trend, ale stále zůstává mnoho práce. Podle prognóz bude trvat dalších 137 let, než se podaří osvobodit všechny ženy a dívky od chudoby.

Ženy bývají velmi často diskriminované.
Zdroj: Copilot-vytvořeno redakcí

Navzdory pokroku v některých oblastech přetrvávají závažné problémy. Každá čtvrtá dívka je stále nucena ke sňatku v dětském věku, což je alarmující skutečnost, která vyžaduje okamžitou pozornost a řešení.

Cílem je vyřešit nedostatečné vzdělání lidí

Nedostatečné vzdělávání mladých lidí má také významný ekonomický dopad. Podle zprávy UN Women stojí světovou ekonomiku ročně přes 10 miliard dolarů. Tento údaj zdůrazňuje důležitost investic do vzdělávání jako zásadního faktoru pro dosažení genderové rovnosti a ekonomického rozvoje.

V mnoha zemích navíc chybí adekvátní legislativa na ochranu žen, například proti domácímu násilí, což dále komplikuje situaci a brzdí pokrok v oblasti rovnoprávnosti.

Experti z UN Women zdůrazňují, že k dosažení skutečné genderové rovnosti je potřeba komplexní přístup. Ten by měl zahrnovat přijetí a důsledné vymáhání zákonů proti diskriminaci a násilí na ženách, zvýšení investic do vzdělávání dívek a žen, podporu ekonomického postavení žen a odstranění společenských a kulturních bariér bránících rovnoprávnosti.

Sociální sítě

Chcete vědět vše jako první a získat exkluzivní fotografie, které nikdo nemá? Sledujte nás a připravte se na bohatou nálož aktuálních zpráv.

Zdroje: unwomen.org, BBC