Čisticí prostředky mohou poškodit plíce. Ženy jsou v největším ohrožení
Čistící prostředky způsobují problémy.
Foto: Unsplash
Pravidelný úklid domácnosti je důležitý, ale může mít i svá rizika. Podle nejnovějších studií může dlouhodobé používání čisticích prostředků způsobit podobné poškození plic jako vykouření krabičky cigaret denně. Nejvíce ohroženy jsou přitom ženy, které tráví úklidem více času než muži.
Myslíte si, že pečlivým úklidem děláte to nejlepší pro své zdraví? Podle nejnovějších výzkumů to může být přesně naopak. Vědci zjistili, že pravidelné používání čisticích prostředků může způsobit stejné poškození plic jako vykouření krabičky cigaret denně. Nejvíce ohroženy jsou přitom ženy, které se úklidu věnují častěji než muži.
Norská studie, která sledovala více než 6 000 lidí po dobu dvaceti let, přinesla alarmující zjištění. Dlouhodobé vdechování chemikálií z běžných čisticích prostředků může vést k vážnému poškození průdušek a rozvoji chronických plicních onemocnění.
„Při opakovaném používání čisticích a dezinfekčních prostředků, především ve formě sprejů, se do ovzduší dostává velké množství nebezpečných látek. Pokud je člověk každodenně vdechuje, mohou významně poškodit jeho průdušky," varuje doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.
Ženy jsou v největším ohrožení
Výzkum prokázal, že kapacita plic se výrazně snížila zejména u žen. „Ženský organismus je na znečištění citlivější a navíc jsou ženy těmto látkám více vystaveny kvůli častějšímu úklidu," vysvětluje doc. Koblížek. Problém se týká jak domácích hospodyněk, tak profesionálních uklízeček.
Odborníci doporučují několik základních pravidel, která mohou riziko významně snížit. Nejdůležitější je používání ochranných pomůcek a důkladné větrání. „Nabízí se používání roušek nebo respirátorů. Pomáhá ale i krátkodobé intenzivní větrání. Pokud si člověk během úklidu otevře v místnosti okno, velká část chemikálií se ve vzduchu zředí," radí pneumolog.
Varovné příznaky nepodceňujte
V Česku se s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) léčí asi 250 000 lidí, dalších přibližně 450 000 osob o svém problému vůbec neví. „K nejčastějším projevům CHOPN patří dušnost, kašel nebo vykašlávání hlenu. Bohužel, pacienti mají často tendenci příznaky podceňovat," upozorňuje prof. MUDr. Milan Sova, Ph.D., předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním.
U příležitosti Světového dne CHOPN (20. 11.) si mohou lidé nechat zdarma zkontrolovat stav svých plic na několika místech v České republice. Loni se touto cestou podařilo lékařům odhalit několik desítek plicních poruch.
Vyšetření budou probíhat například v OC Praha Letňany nebo ve Fakultních nemocnicích v Brně a Olomouci. „Pokud odhalíme nemoc v raném stadiu, jsme schopni díky moderní léčbě zmírnit její projevy a zlepšit celkovou kvalitu života pacienta," dodává prof. Sova.
V horizontu tří let by navíc měla být v Česku dostupná i nová biologická léčba pro pacienty s těžkou formou CHOPN.