Sehnat práci v zahraničí není těžké.
Foto: Pexels
Sháníte práci v zahraničí a nepotřebujete k tomu žádnou speciální školu nebo kvalifikaci? Zajímá vás, kde v Evropské unii můžete vydělat nejvíc peněz? Z možných výdělků budete překvapeni.
Pokud hledáte práci v Evropské unii a nemáte žádnou speciální kvalifikaci, měli byste se podívat hlavně do zemí, kde se dobře platí. Důležité je také vybrat si místo, kde berou hodně zahraničních pracovníků.
Německo
Německo je pro většinu Čechů lákavé ze všech destinací nejvíce. I když nemáte školu nebo praxi, můžete si zde přijít na slušné peníze. Za hodinu práce dostanete minimálně 12 eur, což je v přepočtu asi 290 korun.
Kde můžete pracovat? Němci hledají lidi hlavně do skladů, kde se balí zboží nebo řeší logistika. Práci najdete i na stavbách jako pomocná síla. Hodně lidí také pracuje v úklidu nebo v restauracích, třeba jako pomocníci v kuchyni nebo při mytí nádobí.
Nizozemsko
Nizozemsko je další země, kde si můžete slušně vydělat. Na jednoduchých pozicích zde dostanete 11 až 13 eur na hodinu. Práci najdete po celý rok, ale hodně nabídek je hlavně během sezóny.
Na jaké pozice se můžete hlásit? Hodně Čechů tu pracuje v zemědělství, kde se starají o sklizeň a balení produktů. Další možností je práce v továrnách. Pokud vás láká gastronomie, můžete zkusit práci v hotelích nebo restauracích jako pomocná síla.
Rakousko
Rakousko je pro Čechy skvělou volbou - je blízko a snadno se tam dostanete autem nebo vlakem. I když nemáte žádnou speciální kvalifikaci, můžete si přijít na 9 až 12 eur za hodinu. Záleží na tom, jakou práci si vyberete.
Kde všude můžete pracovat? V zimě hledají hodně lidí do lyžařských středisek jako pomocnou sílu. Celoročně pak seženete práci v zemědělství. A pokud vás baví úklid, můžete zkusit práci v hotelích nebo penzionech.
Na co si dát při práci v zahraničí pozor?
Nemusíte mít žádné speciální vzdělání ani praxi, ale bez jazyka to bude těžké. Hlavně pokud chcete pracovat přímo s lidmi. Existují ale i místa, kde jazyk tolik nepotřebujete - například ve skladech nebo v zemědělství.
Co je potřeba vyřešit? Především kde budete bydlet. Někdy vám s tím pomůže přímo zaměstnavatel a nabídne vám levné ubytování. Počítejte také s tím, že spousta prací je pouze sezónních.
Důležité jsou také doklady. Před odjezdem si nezapomeňte zařídit evropskou kartičku pojištěnce. V zemi, kde budete pracovat, si pak musíte vyřídit daňové číslo.
Kde hledat kvalitní práci v zahraničí
Chcete pracovat v zahraničí? Není to nic složitého. Buď můžete oslovit pracovní agenturu, která vám s hledáním práce v EU pomůže, nebo si práci najít sami přes internet.
Na internetu je několik užitečných stránek. Tou hlavní je EURES - to je takový velký pracovní portál pro celou Evropskou unii. Práci najdete i na velkých pracovních portálech jako Indeed nebo Glassdoor. Každá země má navíc svoje vlastní pracovní weby, kde firmy nabízejí volné pozice.