Inspektoři se vydali na kontrolu obchodů.
Foto: Unsplash
Česká obchodní inspekce (ČOI) i nadále pokračuje v důsledné kontrole internetových obchodů. Z výsledků kontrol vyplývá, že situace na trhu zůstává znepokojivá – porušení spotřebitelské legislativy bylo odhaleno u více než 84 % kontrolovaných subjektů.
Nejčastější porušení: klamavé praktiky a nedostatečné informace
Kontroloři z České obchodní inspekce měli přes léto plné ruce práce. Od července do září navštívili téměř 150 obchodů a výsledky nejsou zrovna povzbudivé. Ve více než 120 případech našli nějaký problém - obchodníci porušovali zákony nebo předpisy. I když se situace trochu zlepšila, pořád to není žádná sláva. Většina prodejců totiž stále neplní všechno, co by podle zákona měla.
Nejčastější problémy jsou u reklamací - zákazníci nedostávají všechny potřebné informace o tom, jak postupovat, když je s výrobkem něco špatně. Někteří obchodníci dokonce zákazníky klamou nebo jim důležité informace zatajují.
Prodejci zatajují informace a neinformují zákazníky
Kontroloři navíc odhalili řadu nepěkných praktik. Skoro v padesáti případech obchodníci buď zatajili důležité informace, nebo dokonce lhali svým zákazníkům. Často třeba vůbec neřekli, že spory lze řešit i mimosoudně. Co je docela zajímavé - někteří prodejci manipulují i s recenzemi.
V šestnácti případech vůbec neuvedli, jestli hodnocení napsali skuteční zákazníci, nebo si je prostě vymysleli. Vypadá to, že některým prodejcům se prostě nechce hrát fér. Místo aby zákazníkům všechno jasně vysvětlili, radši důležité informace schovají nebo zamlčí.
Padly pokuty za miliony korun
Inspektoři neváhali sáhnout po pokutách, protože zjistili, že jiné řešení není. Od července do září rozdali provinilcům 180 pokut, které dohromady činí skoro 4 miliony korun. Není to malá částka a má jediný cíl - donutit obchodníky, aby se konečně začali chovat podle pravidel.
ČOI se také podívala na zoubek takzvaným prodlouženým zárukám. A co zjistili? Že to často vůbec není záruka, jak ji známe ze zákona. Místo toho jde o pojištění, které poskytuje někdo úplně jiný než prodejce. Ze sedmi kontrol našli dva takové případy, kdy to nebylo úplně v pořádku. Je vidět, že inspektoři to myslí vážně a chtějí, aby se obchody chovaly férově k zákazníkům. Koneckonců, nikdo nechce kupovat zajíce v pytli nebo být napálen nějakými fígly s prodlouženou zárukou.
Zdroje: autorský text, Česká obchodní inspekce