Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Finance

Prezident Pavel svým podpisem rozhodl. Do důchodu půjdeme v 67 letech

14. 12. 2024
Michaela Hanelová
Prezident Pavel svým podpisem rozhodl. Do důchodu půjdeme v 67 letech

Prezident Pavel v poslanecké sněmovně.

Foto: Poslanecká sněmovna PČR

Důchodový věk se bude postupně zvyšovat o jeden měsíc ročně, dokud nedosáhne hranice 67 let. Od roku 2026 se začne po dobu deseti let postupně snižovat výše nově přiznaných důchodů, protože se do výpočtu bude započítávat stále menší část předchozích výdělků. Tyto změny jsou součástí důchodové reformy, kterou dnes stvrdil svým podpisem prezident Petr Pavel, jak oznámil Pražský hrad ve své tiskové zprávě. Opoziční strany ANO a SPD už oznámily, že pokud se dostanou k vládě, plánují zrušit většinu těchto změn, které považují za sociálně necitlivé.

Po dlouhých debatách ve Sněmovně máme konečně jasno, jak to bude s důchody. Vláda prosadila reformu, která má zabránit tomu, aby za pár desítek let zkolaboval celý důchodový systém. Podle ministra Jurečky by bez těchto změn musel v roce 2050 každý z nás platit navíc skoro 7500 korun měsíčně na daních.

Prezident Pavel rozhodl o důchodech

Jenže ne všichni s tím souhlasí. ANO a SPD jsou proti a slibují, že až se dostanou k moci, všechno zruší. Podle nich vláda jen zbytečně straší lidi. Poslanec a zakladatel hnutí ANO Andrej Babiš například tvrdí, že stačí nechat hranici odchodu do důchodu na 65 letech.

Nejvíc se změny dotknou mladších ročníků. Ti, kterým je dnes 35 let a méně, půjdou do důchodu nejpozději v 67 letech. Vláda taky plánuje, že důchody budou růst pomaleji - asi o 150 až 200 korun ročně. A co na to říkají běžní lidé? Ti můžou jen čekat, jak to celé dopadne.

Prezident Pavel se už v listopadu vyjádřil pozitivně k podpisu důchodové reformy. Vysvětlil to tím, že možností, jak zajistit udržitelnost důchodového systému, není mnoho. Zdůraznil, že je jednodušší nyní tempo změn zpomalit, než později systém zpřísňovat. „Možností, jak důchodový systém učinit udržitelným, zase tak mnoho není. A zvolnit se dá vždycky. Přitahovat se dá mnohem hůř. Jestliže dnes trochu přitáhneme, tak nám to může do budoucna jenom pomoci,“ řekl tehdy prezident.

Odchod do důchodu se bude prodlužovat

Věk odchodu do důchodu se postupně mění. Muži si každý rok připočtou dva měsíce navíc, ženy dokonce čtyři. Původně se počítalo s tím, že se hranice ustálí na 65 letech někdy ve třicátých letech. Teď to ale vypadá jinak - kdo se narodil po roce 1988, půjde do penze až v 67 letech. Tím to ale nekončí. Změní se i způsob výpočtu důchodů.

Mezi roky 2026 a 2035 se bude postupně snižovat částka, ze které se penze počítá. Doteď se brala v úvahu celá suma do první příjmové hranice, za deset let to bude jen 90 procent. Taky se sníží procento za každý odpracovaný rok - z dnešního 1,5 procenta klesne na 1,45 procenta.