Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Finance

Politika Donalda Trumpa může změnit cenu zlata: Jak to ovlivní trh?

18. 1. 2025
Jan Hrdlička
Politika Donalda Trumpa může změnit cenu zlata: Jak to ovlivní trh?

Jak ovlivní ekonomika Donalda Trumpa ceny zlata?

Foto: Unsplash

Trump toho v kampani nasliboval opravdu hodně. Mluvil o tom, že ukončí válku na Ukrajině nebo že vyhostí všechny nelegální přistěhovalce. Jestli to myslel vážně, nebo to byly jen předvolební sliby, se dozvíme až po 20. lednu, kdy se ujme funkce prezidenta. Jedno je ale jisté - jeho rozhodnutí ovlivní ekonomiku po celém světě.

Co přinese Trumpovo prezidentství? Podle odborníků to bude velká změna. Politolog Roman Pilíšek řekl, že tentokrát to bude jiné než při jeho prvním prezidentování.

Tehdy mu domácí tlaky bránily v prosazování jeho plánů. Teď má ale silnou podporu v Kongresu a za sebou většinu voličů. Pilíšek také říká, že Trump nebude jednat jen podle svého.

Jeho politika vychází z dlouhodobých plánů jeho strany a byznysových kruhů. A právě jejich zájmy bude nový prezident prosazovat ve všech oblastech.

Ekonomika Donalda Trumpa bude nejistá

Trump přebírá vládu ve velmi těžké situaci. Jen na úrocích musí federální rozpočet zaplatit víc než pětinu všech daňových příjmů. Proto se hodně mluví o zavedení cel.

Ekonom Roman Pilíšek prozradil, že současná situace USA je dlouhodobě neudržitelná. Trump během kampaně sliboval politiku "Amerika na prvním místě." Součástí tohoto plánu je i zavedení cel na dovoz zboží z Číny, EU a dalších zemí.

Ekonomika Donalda Trumpa může zahýbat s cenou zlata.
Foto: Unsplash

Podle Pilíška je to rozumné řešení. Američané už nemohou dál nakupovat zboží z celého světa na dluh. Místo toho potřebují znovu rozjet vlastní průmysl. A bez zavedení cel to nepůjde. Někteří ekonomové se bojí, že zavedení cel způsobí problémy. Myslí si, že se naruší dodávky zboží po celém světě a všechno zdraží.

Není důvod se obávat, říkají ekonomové

Roman Pilíšek ale dodává, že tyto obavy jsou zbytečné. Podle něj je mnohem horší, když si USA dál půjčují peníze, které nemohou splácet. Investoři by pak mohli ztratit důvěru a chtít vyšší úroky.

To by vedlo k tomu, že by se začali zbavovat amerických dluhopisů a dolarů, což by v USA způsobilo velkou inflaci. Roman Pilíšek vidí lepší řešení - zavést cla v době, kdy se ekonomice daří.

Sice to zdraží dovážené zboží, ale peníze z cel by se mohly použít na snížení daní. Navíc už teď hodně firem, i z Evropy, přesouvá svoji výrobu do USA. Mimo Ameriku by to mohlo vést ke zlevnění zboží.

Trumpovu politiku bedlivě sledují i obchodníci se zlatem. Zlato mělo loni skvělý rok a jeho cena lámala rekordy. Cena by se měla dostat maximálně na tři tisíce dolarů za unci a pak se držet mezi 2500 a 3000 dolary. Ale pozor - už na podzim nebo začátkem roku 2026 by lidé mohli ztratit v Trumpa důvěru. Pak by cena zlata mohla vystřelit ještě výš.

Zdroje: autorský text, rozhovor