Vyhledávání
VímeVíc.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Finance

Péče o nemocné? Víme, jak získat ošetřovné a co splnit v roce 2025!

7. 1. 2025
Michaela Frajl
Péče o nemocné? Víme, jak získat ošetřovné a co splnit v roce 2025!

Ošetřovné v roce 2025 změnilo některé podmínky.

Foto: Shutterstock

Musíte se starat o nemocné dítě nebo příbuzného? Ne vždy je možné zvládnout práci z domova a současně pečovat o blízkého člověka. Někteří zaměstnanci sice mohou využít home office, ale to často nestačí. Péče o nemocného totiž vyžaduje plnou pozornost. Pro tyto situace existuje řešení - ošetřovné, zkráceně OČR.

Co je tedy ošetřovné a jak jej získat? OČR nebo ošetřování člena rodiny pro nás znamená finanční podporu od státu, která vám pomůže v době, kdy se musíte postarat o nemocného člena rodiny. Díky této dávce dostanete alespoň část svého běžného příjmu i v době, kdy nemůžete chodit do práce. Stát tak myslí na rodiče a další pečující osoby, které se ocitnou v nelehké situaci. Nemusíte se proto bát, že byste zůstali zcela bez peněz, když budete pečovat o své blízké.

Kdo může získat ošetřovné?

Máte práci na hlavní pracovní poměr? Pak máte nárok na ošetřovné. Každý zaměstnanec je totiž automaticky pojištěný od prvního dne v práci až do ukončení pracovního poměru. Je tu ale jedna důležitá podmínka. Člověk, o kterého se staráte, s vámi musí bydlet ve stejném bytě nebo domě, uvádí portál ČSSZ.

Kdo má nárok na ošetřovné a jak jej získat?
Foto: Shutterstock

Existují ale výjimky. Společné bydlení není potřeba, když pečujete o své nejbližší příbuzné. Může jít o vaše děti, rodiče, prarodiče, sourozence nebo manžela či manželku. V těchto případech tedy můžete o ošetřovné požádat, i když s vámi nemocný nebydlí.

Kdy můžete a nemůžete získat ošetřovné?

Ošetřovné dostanete, když musíte zůstat doma s nemocným dítětem do 10 let. Platí to i pro péči o jiné členy rodiny, třeba partnera nebo rodiče. Nárok máte také tehdy, když zavřou školu kvůli mimořádné situaci, jako je třeba pandemie nebo přírodní katastrofa. Stejně tak když vaše dítě musí do karantény. Jsou ale situace, kdy na ošetřovné nemáte nárok.

Nedostanete ho, když na vaše dítě někdo pobírá mateřskou nebo rodičovský příspěvek. Výjimkou je pouze případ, kdy tento pečující člověk sám onemocní. Ošetřovné také nemůžete čerpat během prvních dvou týdnů vlastní nemocenské. Nárok na něj nemají ani lidé pracující na dohodu, ať už jde o DPP nebo DPČ. Stejně tak ho nedostanou živnostníci, a to ani když si dobrovolně platí nemocenské pojištění, uvádí podmínky MPSV.

Jak získat ošetřovné a co k tomu potřebujete

Chcete požádat o ošetřovné? Je to jednodušší, než si myslíte. Nejdříve musíte získat důležitý papír - Rozhodnutí o potřebě ošetřování nebo péče. Tento dokument vám může vystavit několik institucí. A to například váš lékař, škola (pokud ji zavřou) nebo krajská hygienická stanice (při karanténě). Tento dokument pak slouží jako oficiální omluvenka do práce.

Dobrou zprávou je, že lékař vám může papíry vystavit i zpětně, a to až dva dny. To se hodí třeba když má ordinaci zavřenou nebo když nechcete hned běžet k doktorovi s dítětem, které má jen lehce zvýšenou teplotu. Pokud má vaše dítě jen rýmu nebo kašel, je často lepší den nebo dva počkat. Lékař tak bude moci lépe určit, o jakou nemoc se vlastně jedná.

Pokud onemocní člen rodiny, máte právo na ošetřovné.
Foto: Shutterstock

Jak dlouho můžete ošetřovné čerpat?

Délka ošetřovného se liší podle vaší situace. Běžně můžete zůstat doma 9 kalendářních dnů. Jste-li samoživitel nebo samoživitelka a staráte se o dítě mladší 16 let, které ještě neukončilo povinnou školní docházku, máte nárok na 16 kalendářních dnů. Delší doba ošetřovného platí také pro rodiče, kteří pečují o zdravotně postižené dítě. Takové dítě totiž potřebuje více času na uzdravení.

I když se můžete během nemoci dítěte s druhým rodičem jednou vystřídat, celková doba ošetřovného se tím neprodlouží. Zůstává stále stejná. Na ošetřovném dostanete každý den stejnou částku. To je velký rozdíl oproti nemocenské. Peníze dostáváte i za soboty a neděle, tedy za každý kalendářní den. Výše ošetřovného je 60 % z vašeho denního vyměřovacího základu. Ten se počítá z vašich příjmů za posledních 12 měsíců.

Je tedy jasné, že během ošetřovného budete brát méně peněz než při běžné práci. I když vám ošetřovné nemůže nahradit celý váš běžný plat, propad příjmů není tak velký jako u nemocenské. Ošetřovné vám alespoň částečně pomůže překlenout období, kdy se staráte o nemocného.

Zdroje: autorský text, ČSSZ, MPSV