Nekupujte investiční byty, radí realitní investor. Je to nevýhodné a riskantní
ilustrační foto
Foto: Unsplash
V posledních letech mnoho developerů, realitních makléřů, bankéřů a investičních odborníků doporučuje koupi investičního bytu jako formu finančního zabezpečení. Tento typ investice však přináší i určitá rizika a nevýhody, které jsou s ní neodmyslitelně spojené.
Velká poptávka po bytech určených k investici způsobuje růst cen, což může pro investory představovat skutečně značný problém. Dokonce i malý ekonomický výkyv může mít za následek, že se taková investice stane do budoucna spíše ztrátovou a nikoliv ziskovou.
„Investiční byty přitahují pozornost jak koncových zájemců, kteří v nich chtějí bydlet, tak většiny realitních investorů. To vede k automatickému nárůstu cen a současně snižuje potenciál výnosu. Osobně mi dlouhodobě přináší úspěch strategie investování do nemovitostí, které na první pohled působí nezajímavě a nejsou po nich velké poptávky,“ řekl pro redakci Freelite.cz Martin Ladyr, realitní investor a zakladatel společnosti SWORP.
Ohrozit vás může růst úrokových sazeb
Pokud si investiční byt pořídíte na hypotéku, růst úrokových sazeb může výrazně ovlivnit jeho rentabilitu a snadno se tak můžete dostat do finančních problémů. Běžným postupem po koupi investičního bytu je jeho pronájem, což s sebou nese další potenciální problémy. Dalším významným problémem může být špatně fungující SVJ, neefektivní hospodaření a správa celého domu.
„Osobně preferuji koupit co největší nemovitost, na jakou mám peníze, bez ohledu na technický stav. Nemovitost poté opravím a udržuji v provozuschopném stavu, přičemž veškeré příjmy z nájmu investuji zpět do oprav a renovací. Tyto nemovitosti se časem začnou živit samy, což vede k vytvoření jakéhosi realitního perpetuum mobile,“ dodává Martin Ladyr ze SWORP.
Zdroje: rozhovor, názor, úvaha, autorský text, redakce