Někteří si zaměstnanci si budou moci určovat pracovní dobu: Cílem je zvýšit efektivitu a výkon
ilustrační foto
Foto: Pexels
Chystaná novela zákona má přinést velkou řadu změn. Jednou z nich je možnost plánování vlastní pracovní doby u pozic, které to umožňují. Cílem je zefektivnit práci a výkon zaměstnanců na pracovišti.
Mnohdy se totiž stává, že zaměstnanci přijdou do práce, ale celé dopoledne nemají co dělat. Když jim však pracovní doba končí, nahrne se na ně tolik úkolů, že musí zůstávat nad rámec své pracovní doby. To se pak některým nelíbí, případně nemohou zůstat déle, protože mají své povinnosti. Pracovní doba a její rozvržení by bylo nastaveno a právně ošetřeno dodatkem v pracovní smlouvě.
„Pracuji v IT sektoru, ale je pravda, že práci dopoledne třeba nemám. Většina klientů nebo potíží začne kolem poledne, kdy se naplno rozběhnou softwary a vše kolem. Já mám pracovní dobu do 17. hodin, ale nemohu zůstávat déle. Vyzvedávám děti nebo je vozím na kroužky, a tak si práci mnohdy beru domů,“ prozradil redakci Tomáš, který pracuje jako webdesigner.
Pracovní doba se může upravit, říká ministerstvo
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je možnost výkon práce zefektivnit. „Bude se jednat jen o některé pozice a také bude záležet na vztahu zaměstnance zaměstnavatele a jejich vzájemné důvěře,“ řekla právní expertka Hospodářské komory Kateřina Kozáková.
Živým příkladem jsou dvě pozice, kde nezáleží na přesném začátku pracovní doby, protože na tom není závislý celý chod firmy. „První je uklízečka kanceláří, která je má každý den uklidit mezi osmnáctou až dvaadvacátou hodinou. Zaměstnavatel ví, že práce trvá dvě hodiny, a je mu jedno, kdy ji v rámci časového intervalu vykoná,“ dodala dále Kateřina Kozáková. Druhým příkladem je právě pracovník v IT službách, který sice většinu svého času pracuje z domova, ale některé úkoly musí dělat v místě výkonu své práce.
Zdroje: redakce, autorský text, novinky.cz, epravo.cz